Premia za epidemię. Poparcie dla prezydenta Francji wzrasta

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 21:20
- Zarządzanie koronawirusem stanowi dla Macrona punkt zwrotny w tej jego dynamicznej i bogatej w różne wątki prezydentury i faktycznie wzrost w sondażach jest bardzo wyraźny - komentował zwyżkującą popularność francuskiego prezydenta Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Prezydent Francji Emmanuel Macron z wizytą w Krakowie
Prezydent Francji Emmanuel Macron z wizytą w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Kryzys związany z epidemią koronawirusa spowodował największy od dwóch lat wzrost poparcia dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Według części francuskich mediów czas ten może być "kołem ratunkowym" dla naznaczonej do tej pory protestami społecznymi prezydentury. Z drugiej strony jest wiele głosów, że Francja również zbyt późno zareagowała na kryzys, a popularność Marcona jest tymczasowa. 

- On nie miał tak dobrych sondaży od początku swojej prezydentury - zaznaczył komentator i dodał, że jest to jednak dość chwiejny wynik. - Jeżeli popatrzymy na inne statystyki, nawet jeżeli 50% Francuzów popiera prezydenta, to 80% uważa, że ten rząd nie poradził sobie z koronawirusem.

Do podobnego wzrostu poparcia dochodzi, ilekroć kraj znajduje się w poważnym kryzysie. - Przy prezydenturze Francois Hollanda była wojna z terroryzmem, Macron ma swoją wojnę związaną z tym wielkim wyzwaniem sanitarnym czy gospodarczym za kilka miesięcy - wyjaśniał ekspert. - Można zaobserwować, że te zwyżki Macrona są mniejsze niż w przypadku poprzednich prezydentów. Jego popularność nie jest stabilna - dodał.

*** 

Tytuł audycji: Puls świata

Przygotował: Adrian Bąk

Gość: Łukasz Jurczyszyn (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 6.04.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Macron chce, aby Francja i Europa same produkowały maseczki ochronne

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 01:04
Prezydent Francji Emmanuel Macron chce samowystarczalności Francji w produkcji maseczek ochronnych. Personel medyczny w tym kraju zużywa około kilku milionów maseczek - towaru w dobie pandemii deficytowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczny bilans pandemii we Francji. Ponad 7,5 tys. zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 00:24
We Francji zmarło siedem tysięcy pięćset sześćdziesiąt osób zakażonych koronawirusem. Ponad dwa tysiące ofiar śmiertelnych to pensjonariuszy domów seniora. Taki jest najnowszy bilans epidemii, od 1szego marca podany przez francuskie Ministerstwo Zdrowia.
rozwiń zwiń