Czy UE ma prawo pouczać Greków?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 07:04
Szef KE ostrzegł Grecję przed skutkami złego wyboru w głosowaniu na prezydenta. – To duży błąd – oceniał w "Pulsie świata" były ambasador RP w Atenach.
Audio
  • Czy UE ma prawo pouczać Greków? (Puls Świata/Dwójka)
Ateny, Akropol, symbol Grecji
Ateny, Akropol, symbol GrecjiFoto: Glow Images/East News

Ryszard Żółtaniecki, były ambasador Polski w Gracji, powiedział w radiowej Dwójce, że po słowach przewodniczącego KE Jeana Claude'a Junckera, Grecy mogli poczuć się dotknięci.

- Ale należy pamiętać, że dzieje się to trochę na życzenie tego kraju, gdyż znajduje się on na utrzymaniu UE. Ilość pieniędzy, który on wchłonął z budżetu UE, jest bezprecedensowa. Od czasów plany Marshalla żadne inne państwo nie otrzymało tak dużej pomocy finansowej – tłumaczył w "Pulsie świata".

Ryszard Żółtaniecki zwracał uwagę na popularność w Grecji skrajnej partii – Złotej Jutrzenki i zastanawiał się, jak, w przypadku jej ewentualnego zwycięstwa wyborczego, zachowa się UE. Z jednej strony powinna bowiem zaakceptować wybór społeczeństwa – jest to bowiem podstawa demokracji, z drugiej, przypominał, zwracając uwagę, że jest to przerysowany przykład, dojście do władzy głosami większości narodu niemieckiego Adolfa Hitlera.

Nazwa audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Goście: Ryszard Żółtaniecki (były ambasador Polski w Atenach)

Data emisji: 12.12.2014

Godzina emisji: 17.15

Czytaj także

Grecja nie poradzi sobie bez finansowej "kroplówki" UE od nowego roku

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 15:59
W wyniku braku porozumienia między władzami Grecji a jej kredytodawcami najpewniej nie uda się jej od stycznia opuścić programu pomocowego, dzięki któremu przetrwała kryzys. Według źródła w UE najprawdopodobniej dojdzie do przedłużenia programu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wybory w Grecji to powrót obaw o strefę euro"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 10:47
Strefa euro znowu zagrożona? Środowy "Financial Times" ostrzega, że rozpisane właśnie przedterminowe wybory prezydenckie w Grecji mogą spędzać sen z oczu politykom i inwestorom. Ich długoterminowym efektem może być bowiem dojście do władzy radykalnej lewicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znów problemy z Grecją?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 19:30
Grecja ma wybierać przedterminowo prezydenta, ale może to się skończyć przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.Ta informacja kompletnie zaskoczyła giełdowych inwestorów, którzy z wielką determinacją pozbywają się akcji tamtejszych spółek. Czy problemy z Grecją wrócą?
rozwiń zwiń