Polskie Radio
Section05
Jean Claude-Juncker

Koniec strefy Schengen? "Jest obawa przed migracją"

Grupa krajów chce zaostrzenia reguł w strefie Schengen i przyzwolenia na przywrócenie dłuższych kontroli granicznych. Austria, Dania, Niemcy, Francja i Norwegia przygotowały wspólny dokument, który został zaprezentowany na posiedzeniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli. Pod znakiem zapytania może znowu stanąć przyszłość strefy Schengen, która miała gwarantować swobodne podróżowanie, bez konieczności okazywania paszportów czy dowodów tożsamości na granicach. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Strefa Schengen imigranci w Europie Unia Europejska Jean Claude-Juncker

Ryszard Czarnecki: bez Polski reformy UE nie da się zrobić

Trwające nieco ponad godzinę doroczne przemówienie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera o stanie UE, jakie wygłosił w Strasburgu, było okazją do zaprezentowania programu zmian, jakie mają być przeprowadzone do końca obecnej kadencji KE i europarlamentu. Przemówienie Junckera komentował wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jean Claude-Juncker Unia Europejska

Unijny budżet po 2020 roku – nowe cele i presja na cięcia

Unijny budżet po 2020 roku może już nie być dla Polski tak hojny jak obecny. Z UE wychodzi bowiem Wielka Brytania, postawiono nowe zadania przed Wspólnotą, są też groźby ukarania tych, którzy nie przyjmują uchodźców. A Polska obecnie z unijnej kasy otrzymuje najwięcej funduszy. O negocjacjach ws. unijnego budżetu mówiła w audycji Magazyn Europejski korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Brexit Antonio Tajani Jean Claude-Juncker budżet ue budżet UE 2014-2020 budżet unijny Beata Płomecka

"Zaczęło się nowe - po Brexicie - ustawianie UE"

- W Unii Europejskiej po wyborach w Niemczech nastąpi bardzo szybkie przyspieszenie procesu integracji. Polska jest poza strefa euro, ale jest też zmarginalizowana jeśli chodzi o zawieranie koalicji – mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Odniósł się także do relacji na linii Warszawa – Komisja Europejska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jean Claude-Juncker Frans Timmermans Angela Merkel Unia Europejska Niemcy wybory w Niemczech Komisja Europejska Francja Wielka Brytania Brexit

Debata dnia: Polska tematem rozmowy Merkel - Juncker

Kwestia praworządności w Polsce była jednym z tematów spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’m Junckerem. Szczegóły rozmowy nie są znane. Dzień wcześniej Angela Merkel podczas dorocznej letniej konferencji prasowej w Berlinie powiedziała, że "nie może nie zabierać głosu" wobec niepokoju, jaki temat ten budzi w Unii Europejskiej. O wypowiedziach europejskich polityków w Debacie Dnia rozmawiali Zuzanna Dąbrowska (TV Trwam) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Angela Merkel Jean Claude-Juncker Niemcy wybory w Niemczech

"Zarzuty formułowane wobec Polski są nierealistyczne"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w czasie środkowego spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel chce uzyskać zgodę na następny krok w prowadzonej wobec Polski procedurze praworządności – uważa europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. W Gorącym Temacie komentarz prof. Andrzeja Gila, politologa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Angela Merkel Jean Claude-Juncker Komisja Europejska

Szef KE chce spotkania z premierami Grupy Wyszehradzkiej

Szef Komisji Europejskiej chce spotkać się z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej. Jean -Claude Juncker poinformował o tym po spotkaniu w Brukseli z premierem Słowacji Robertem Fico. W rozmowach miałby uczestniczyć również szef włoskiego rządu, gdyż jednym z tematów ma być kwestia migracji. O spotkaniu mówił w PR 24 Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Komisja Europejska Jean Claude-Juncker Włochy Krzysztof Renik Robert Fico imigranci w Europie uchodźcy