Andrzej i Mikołaj Grabowscy: wszystko zaczęło się w Alwernii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:00
Dwaj znakomici artyści, dwie różne drogi życiowe, ale jedno miejsce na ziemi, do którego każdy z braci chętnie wraca. - Gdyby nie ta Alwernia, wiele spektakli, wiele ról zwyczajnie by nie powstało - mówią.
Audio
  • Andrzej i Mikołaj Grabowscy: wszystko zaczęło się w Alwernii (Dwójka/O wszystkim z kulturą)
Fragment spektaklu w Teatrze Studio Buffo. Scenariusz dla trzech aktorów Bogusława Schaeffera. Na zdjęciu Andrzej Grabowski ( z lewej) i Mikołaj Grabowski
Fragment spektaklu w Teatrze Studio Buffo. "Scenariusz dla trzech aktorów" Bogusława Schaeffera. Na zdjęciu Andrzej Grabowski ( z lewej) i Mikołaj Grabowski Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Znany reżyser i aktor Mikołaj Grabowski i jego brat Andrzej dorastali w miejscu szczególnym. - W Alwernii mieliśmy las, a nieopodal była rzeka. Nasze życie przebiegało między zabawami w lesie na polu, i na boisku - wspominał Mikołaj Grabowski.

Opowiadając o swoim rodzinnym domu, bracia z nutą nostalgii wspominali beztroski czas dzieciństwa - wakacje, zabawy i leguminę z malin. Przyznali się także do nielegalnych wizyt w cudzym sadzie, gdzie z dreszczykiem emocji chodzili by zrywać czereśnie. Za złamane przy okazji "szaberku” gałęzie drzew sąsiedzi byli źli; nawet po latach bracia nie są zgodni, który z nich ponosi odpowiedzialność za szkody.

Goście Dwójki mówili także o zainteresowań sportowych, które dzielili w dzieciństwie. - W piłkę nożną byłem marny; jak grałem, to stałem na bramce - zdradził Andrzej Grabowski i dodał, że był niezły w "noża”, a mistrzem stał się w karcianej grze w "durnia”.

Bracia zgodnie przyznali, że Alwernia zawsze miała, ma i będzie mieć ogromny wpływ na ich życie. – Tam mieszkało niewielu ludzi; w czasach naszego dzieciństwa może pięćset dusz - opowiadał Mikołaj Grabowski. - My świata uczyliśmy się znając jednego szewca, dentystę czy fryzjera. Ten świat „wchodził w nas” przez pojedyncze egzemplarze ludzi, więc wszystko było łatwe do zapamiętania - wyjaśnił starszy z braci i dodał. - Dzięki takiej sytuacji mieliśmy czas, aby wszystkiemu lepiej, dokładniej i z większa uwagą się przyjrzeć…

O życiu Mikołaja i Andrzeja Grabowskich można także przeczytać w książce "Jak brat z bratem”. Wydana nakładem Wydawnictwa Zwierciadło książka jest zapisem rozmowy dwóch artystów z dziennikarką Hanną Halek.

Zapraszamy do wysłuchania audycji "O wszystkim z kulturą". Z Mikołajem i Andrzejem Grabowskimi dyskutował Jacek Wakar.

(ah/mm)

Czytaj także

Andrzej Grabowski: trzeba widzieć, kiedy publiczność ma się śmiać

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 20:17
- To trudny i wredny kawałek chleba - tak o sztuce rozbawiania publiczności opowiadali w Dwójce znakomici aktorzy Krzysztof Tyniec, Krzysztof Kowalewski i Andrzej Grabowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy astma usprawiedliwia dezercję? Polskość w "Trans-Atlantyku" Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 21:00
Krzysztof Globisz, który na antenie Dwójki czyta słynną powieść, był jednym z gości "Sezonu na Dwójkę" poświęconego właśnie "Trans-Atlantykowi". - To rzecz o kompleksach Polaków, ale też jakiegokolwiek innego narodu - powiedział.
rozwiń zwiń