X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Kisielewski: żyłem w wygodnym cieniu brata i ojca

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 19:15
- Ojciec kiedyś mi powiedział, że on żyje z muzyki, Wacek gra, Krystyna gra, a ja będę normalnym człowiekiem i zostanę inżynierem - śmiał się w Dwójce Jerzy Kisielewski, syn Stefana Kisielewskiego, który właśnie opublikował tom wspomnień o swoim dzieciństwie "Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne".
Audio
  • Jerzy Kisielewski: żyłem w wygodnym cieniu brata i ojca (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Stefan i Wacław Kisielewscy na okładce książki Jerzego Kisielewskiego Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne.
Stefan i Wacław Kisielewscy na okładce książki Jerzego Kisielewskiego "Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne".Foto: Wydawnictwo Czerwone i Czarne/mat. prasowe

W książce "Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne" Jerzy Kisielewski opowiada o niezwykłym domu rodzinnym, przez który przewinęły się największe polskie osobowości i dziwacy krakowsko-warszawscy. Anegdota goni anegdotę, bo też w tym domu żart ceniony był najbardziej, a dzieci, jak mawiał Kisiel, nie mają być grzeczne, ale bystre.

W rozmowie z Joanną Szwedowską Jerzy Kisielewski zdradzał, że ta maska błazna, którą często zakładał jego ojciec, była przykrywką. - Ludzie dobrze go znający mówili o ojcu, że był człowiekiem smutnym - opowiadał gość audycji. Ironiczne poczucie humoru było dla Stefana Kisielewskiego przykrywką, która umożliwiała mu mówienie prawdy w opresyjnych czasach PRL-u. - Kiedyś profesor Adolf Józwenko, dyrektor Ossolineum opowiedział mi o odczycie, na którym ojciec mówił otwartym tekstem o Katyniu i innych niewygodnych dla ówczesnych władz sprawach. Gdy profesor się go zapytał jak on to robi, że się nie boi, Kisiel poradził mu, że jest na to sposób: trzeba udawać wariata...

W audycji "O wszystkim z kulturą" Jerzy Kisielewski wspominał atmosferę domu, w którym życie toczyło się wokół ojca indywidualisty i brata Wacka, wybitnego pianisty. Sam siebie Jerzy Kisielewski postrzegał jako ciapę, żyjącą w ich cieniu. - Późno nauczyłem się jeździć na rowerze dwukołowym. Bardzo długo nie potrafiłem opanować wiązania sobie butów. Zmobilizowało mnie do tego jedno wydarzenie. Mama uprzedziła, że będzie później po mnie szkole muzycznej na Basztowej, więc ja siedziałem i nie mogłem się ruszyć, bo miałem niezawiązane buty i wtedy przechodził nasz katecheta, który powiedział, że mi je zawiąże. Bardzo się tego zawstydziłem i szybko się nauczyłem tej sztuki - wspominał Jerzy Kisielewski.

Więcej na temat książki i rodziny Kisielewskich - w nagraniu audycji.

***

A w nadchodzącym tygodniu "Pierwszej wody po Kisielu" będziemy słuchać w cyklu "To się czyta" . Na antenie Dwójki czytać będzie ją Sławomir Orzechowski.

Na lekturę książki zaprasza Elżbieta Łukomska.

6-10 października (poniedziałek-piątek), godz. 9.45-10.00

Wyd. Czerwone i Czarne/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Hen - urodzony pisarz, niedoszły piłkarz

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 00:00
- Pisarstwo było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Nie myślałem o karierze literackiej, raczej o karierze piłkarza lub śpiewaka operowego - opowiadał w Dwójce Józef Hen, z którym spotkaliśmy się w dniu jego 90. urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stępień – prawnik, który odkrył Włodka Pawlika

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 20:31
– Naprzeciwko kieleckiego sądu była szkoła muzyczna. Wszedłem do budynku, usłyszałem, że ktoś gra na fortepianie, otworzyłem drzwi, a tam siedział 16-letni Włodek Pawlik – wspominał Jerzy Stępień. Z współautorem reform administracji publicznej, sędzią Trybunału Konstytucyjnego i... wielkim miłośnikiem jazzu rozmawiał w Dwójce Jerzy Kisielewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Felietony Kisiela zdjęte przez cenzurę

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 15:10
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy na temat publicystyki Stefana Kisielewskiego. We wtorek, 20 maja, ukazał się 4. tom felietonów Kisiela, tym razem "Felietony zdjęte przez cenzurę".
rozwiń zwiń