Zanussi i "Obce ciało". Starych mistrzów się nie poprawia?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 21:00
Nowy film Krzysztofa Zanussiego wzbudza kontrowersje jeszcze przed premierą. Ton krytyki jest dla reżysera raczej miażdżący. Czy twórca sobie na to zasłużył?
Audio
  • Krzysztof Zanussi i "Obce ciało". Starych mistrzów się nie poprawia? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Obce ciało to historia zakochanych w sobie Angela (Riccardo Leonelli) i Kasi (Agata Buzek), która nieoczekiwanie chce wstąpić do klasztoru
"Obce ciało" to historia zakochanych w sobie Angela (Riccardo Leonelli) i Kasi (Agata Buzek), która nieoczekiwanie chce wstąpić do klasztoruFoto: mat. prasowe

Rafał Marszałek jest zdania, że "Obce ciało" jest kontynuacją dotychczasowych przemyśleń i zainteresowań reżysera. – Nie widzę tu gwałtownej zmiany poza radykalizacją języka, o tyle niefortunną, że dotyczącą wydarzeń wobec filmu zewnętrznych – mówił, odnosząc się do wywiadu w "Tygodniku Powszechnym", gdzie Zanussi skarżył się na trudne losy swojego obrazu.

Jan Topolski, starając się rozumieć żal twórcy, zauważył, że w publicznej debacie o "Obcym ciele" Zanussi sprytnie wykorzystuje mechanizmy popkultury. – Kreuje wokół filmu atmosferę skandalu i politycznej niepoprawności. Używa popkultury na rzecz filmu, który paradoksalnie jest skierowany przeciwko niej – powiedział.

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"
Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Rafał Marszałek (historyk kina, krytyk filmowy), Jan Topolski (krytyk filmowy), Jakub Socha (krytyk filmowy)

Data emisji: 2.12.2014

Godzina emisji: 18.00
mc/asz

Czytaj także

Wojciech Kilar w archiwach Polskiego Radia. "Muzyka to był skok na głęboką wodę"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 16:00
"Myślę, że my wszyscy, którzy wybieramy ten zawód, nie mamy pojęcia jak potwornie jest on ryzykowny. Uświadamiam sobie, że w ogóle nie myślałem jakie będą z tego pieniądze, jak się utrzymam, w co się ubiorę, za co kupię jedzenie" - mówił Wojciech Kilar w swoje 70. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" - kino zainspirowane napisem na murze

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 11:14
"Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" to historia lekarza zmagającego się z chorobą nowotworową. Tytułem filmu stał się napis na murze, który zainspirował Krzysztofa Zanussiego.
rozwiń zwiń