Jak Francuzi przewidzieli koniec komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 19:00
- W latach 80. zdałem sobie sprawę, że gospodarka PRL to teatr pozorów. Cały ten system po prostu nie działał - mówił Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce.
Audio
  • Jak Francuzi przewidzieli koniec komunizmu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pomiędzy 1983 i 1985 rokiem Pierre Buhler pełnił funkcję drugiego, a później pierwszego sekretarza ambasady Francji w Warszawie
Pomiędzy 1983 i 1985 rokiem Pierre Buhler pełnił funkcję drugiego, a później pierwszego sekretarza ambasady Francji w WarszawieFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Do Warszawy Pierre Buhler przybył w 1983 r., w okresie, gdy Polska była zamrożona po stanie wojennym. – To były ponure czasy bez perspektyw – wspominał dyplomata. – Byłem jednak pod wrażeniem odporności Polaków. Chyba żaden naród za żelazną kurtyną nie opierał się ustrojowi z taką siłą – dodał.

W tamtych latach nie spodziewał się jednak tego, co siedem lat później prorokował wspólnie z zespołem Ośrodka Analiz i Prognoz przy francuskim ministrze spraw zagranicznych. W latach 1990-1993 był zastępcą szefa jednostki. – Ośrodek jako pierwszy zapowiedział połączenie Niemiec, a gdy już tam przyszedłem, na pół roku wcześniej przewidzieliśmy upadek Związku Radzieckiego – mówił.

Tworzenie prognoz w tak dynamicznych czasach mogło wydawać się karkołomne. Jeden z francuskich dyplomatów pracujących w tym samym departamencie zapytany, jak się to robi, odparł: "to bardzo proste: robi się listę rzeczy niemożliwych. Jest duża szansa, że większość z nich się wydarzy".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie:
Jerzy Kisielewski

Gość: Pierre Buhler

Data emisji: 2.01.2015
Godzina emisji:
18.00

mc/ag

Czytaj także

Janusz Reiter: ambasador to "dożywocie"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 14:00
Nasz gość był ambasadorem RP w Niemczech i USA. – Propozycja, bym objął to stanowisko wyszła od Tadeusza Mazowieckiego. To był początek lat 90. - wspominał Janusz Reiter. - Do dziś podziwiam go za odwagę, bo przecież nie wiedział czy sprawdzę się w tej roli. Byłem niezapisaną kartą, ale on mnie zapewnił, że jest o mnie spokojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Modelski. Kulinarna inicjacja w kuchni francuskiej wdowy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 22:00
– Dziś myślę z zażenowaniem o tym, jak karygodne błędy popełniałem na początku – mówił Łukasz Modelski, znany słuchaczom Dwójki z audycji "Droga przez mąkę".
rozwiń zwiń