X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak Francuzi przewidzieli koniec komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 19:00
- W latach 80. zdałem sobie sprawę, że gospodarka PRL to teatr pozorów. Cały ten system po prostu nie działał - mówił Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce.
Audio
  • Jak Francuzi przewidzieli koniec komunizmu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pomiędzy 1983 i 1985 rokiem Pierre Buhler pełnił funkcję drugiego, a później pierwszego sekretarza ambasady Francji w Warszawie
Pomiędzy 1983 i 1985 rokiem Pierre Buhler pełnił funkcję drugiego, a później pierwszego sekretarza ambasady Francji w WarszawieFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Do Warszawy Pierre Buhler przybył w 1983 r., w okresie, gdy Polska była zamrożona po stanie wojennym. – To były ponure czasy bez perspektyw – wspominał dyplomata. – Byłem jednak pod wrażeniem odporności Polaków. Chyba żaden naród za żelazną kurtyną nie opierał się ustrojowi z taką siłą – dodał.

W tamtych latach nie spodziewał się jednak tego, co siedem lat później prorokował wspólnie z zespołem Ośrodka Analiz i Prognoz przy francuskim ministrze spraw zagranicznych. W latach 1990-1993 był zastępcą szefa jednostki. – Ośrodek jako pierwszy zapowiedział połączenie Niemiec, a gdy już tam przyszedłem, na pół roku wcześniej przewidzieliśmy upadek Związku Radzieckiego – mówił.

Tworzenie prognoz w tak dynamicznych czasach mogło wydawać się karkołomne. Jeden z francuskich dyplomatów pracujących w tym samym departamencie zapytany, jak się to robi, odparł: "to bardzo proste: robi się listę rzeczy niemożliwych. Jest duża szansa, że większość z nich się wydarzy".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie:
Jerzy Kisielewski

Gość: Pierre Buhler

Data emisji: 2.01.2015
Godzina emisji:
18.00

mc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Reiter: ambasador to "dożywocie"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 14:00
Nasz gość był ambasadorem RP w Niemczech i USA. – Propozycja, bym objął to stanowisko wyszła od Tadeusza Mazowieckiego. To był początek lat 90. - wspominał Janusz Reiter. - Do dziś podziwiam go za odwagę, bo przecież nie wiedział czy sprawdzę się w tej roli. Byłem niezapisaną kartą, ale on mnie zapewnił, że jest o mnie spokojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Modelski. Kulinarna inicjacja w kuchni francuskiej wdowy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 22:00
– Dziś myślę z zażenowaniem o tym, jak karygodne błędy popełniałem na początku – mówił Łukasz Modelski, znany słuchaczom Dwójki z audycji "Droga przez mąkę".
rozwiń zwiń