REKLAMA

Mirosław Chojecki - "małomówny i przebiegły konspirator"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 20:00
Tak pisała Ewa Milewicz o swoim koledze z Komitetu Obrony Robotników – Mirosławie Chojeckim, wydawcy, producencie filmowym i opozycjoniście w czasach PRL.
Audio
  • Mirosław Chojecki - "małomówny i przebiegły konspirator" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Z Mirosławem Chojeckim rozmawialiśmy m.in. o jego współpracy z Jerzym Giedroyciem i o buncie studentów w 1968 roku
Z Mirosławem Chojeckim rozmawialiśmy m.in. o jego współpracy z Jerzym Giedroyciem i o buncie studentów w 1968 rokuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jedną z ważnych dla Mirosława Chojeckiego osób był zmarły 27 stycznia dziennikarz Bohdan Tomaszewski. Pomimo znacznej różnicy wieku coś ich łączyo. Obaj należeli do 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego. - Wstąpiłem do harcerstwa, gdy zostało reaktywowane w 1956 r. Na pierwszych spotkaniach drużyny pojawił się także Bohdan Tomaszewski - wspominał Mirosław Chojecki.

Harcerstwo było dla przyszłego opozycjonisty nauką historii, której nie miał szans poznać w szkole. Ale patriotyczne tradycje gość Dwójki wyniósł już z domu. Jego matką była Maria Stypułkowska-Chojecka, słynna "Kama", uczestniczka zamachu na Franza Kutscherę.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie:
Jerzy Kisielewski
Gość:
Mirosław Chojecki
Data emisji:
27.02.2015
Godzina emisji:
18.00

mc/kul

Czytaj także

Jak Francuzi przewidzieli koniec komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 19:00
- W latach 80. zdałem sobie sprawę, że gospodarka PRL to teatr pozorów. Cały ten system po prostu nie działał - mówił Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idą wybory. "Warto uczyć się od Francuzów"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 21:00
- We Francji pół roku przed głosowaniem reklama wyborcza jest zakazana. Każdy ma tyle samo czasu antenowego i takie same szanse - mówił Eryk Mistewicz, specjalista od marketingu politycznego.
rozwiń zwiń