REKLAMA

Czy uniwersytet powinien uczyć bycia konsumentem?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 21:00
- Moim zadaniem jest uczyć zachowań wolnościowych, a nie radzenia sobie na rynku - podkreślił Piotr Nowak, profesor filozofii z Uniwersytetu w Białymstoku. Po co nam uniwersytety?
Audio
  • Rozmowa o kryzysie polskiej humanistyki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Filozof prof. Piotr Nowak uważa, że w dyskusjo o kryzysie polskiej humanistyki za mało uwagi poświęca się kwestii dobra wspólnego
Filozof prof. Piotr Nowak uważa, że w dyskusjo o kryzysie polskiej humanistyki za mało uwagi poświęca się kwestii dobra wspólnegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- W Polsce na naukę przeznacza się 0.4 % budżetu, w krajach OECD pięciokrotnie więcej - zwrócił uwagę dr Łukasz Niesiołowski ze środowiska Obywateli Nauki. - Elity rządzące utrzymują naukę w stanie wegetatywnym, bo w innych krajach jest ona popularna. Ale nie wiadomo do końca, czemu służy. Potrzebny jest nam program pozytywny, który pokazałby, do czego możemy się przydać - wyjaśnił.

Czy faktycznie grozi nam masowe zamykanie uniwersytetów i poszczególnych wydziałów? Jak temu zapobiec? Co ciekawe, polskiej nauce przysłużyć mógł się... kryzys demograficzny.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: prof. Magdalena Saganiak (Komitet Kryzysowy Humianistyki Polskiej), dr Łukasz Niesiołowski (Obywatele Nauki), Piotr Nowak (profesor z Uniwersytetu w Białymstoku), Rafał Kuczyński (doktorant na Artes Liberales, UW)

Data emisji: 29.06.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/tj

Czytaj także

Academica - nowa jakość wypożyczania

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 08:30
W 2014 r. zaczęła działać cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych Academica. Opowiadał o niej m.in prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Chińczycy rozpoczęli erę eugeniki?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Chińscy uczeni zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony, czyli stworzyli ludzkie zarodki ze zmanipulowanym DNA. Czy powinniśmy się zacząć obawiać?
rozwiń zwiń