Lidia. Żona i podpora Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 14:00
– Stworzyła dom dla Gustawa, dzięki czemu mógł on poświęcić się intensywnej pracy twórczej – mówił prof. Włodzimierz Bolecki o zmarłej 7 kwietnia Lidii Croce.
Audio
  • O Lidii Croce, żonie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, opowiadają prof. Włodzimierz Bolecki i Elżbieta Sawicka (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Gustaw Herling-Grudziński
Gustaw Herling-GrudzińskiFoto: archiwum prof. W. Boleckiego

Córka słynnego włoskiego filozofa Benedetto Croce i żona Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a także archiwistka i wieloletnia redaktorka polskiego pisarza, była najbliższą towarzyszką jego życia.

– Zajmowała się domem, robiła zakupy, organizowała życie Gustawa, dbała o ich podróże – wyliczał prof. Włodzimierz Bolecki, przyjaciel Herlinga-Grudzińskiego. – Dzięki niej mógł spełnić marzenie swojego życia, czyli przeżyć je twórczo jako pisarz – dodał.

A przecież ich historia mogła potoczyć się inaczej. Lidia poznała Gustawa w 1944 roku jako młodego żołnierza II Korpusu Wojska Polskiego. Niedługo potem, gdy Herling-Grudziński wyjechał z Włoch, zakochał się w Krystynie Stojanowskiej i ożenił się z nią. To małżeństwo skończyło się jednak tragicznie...

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadził: Dawid Dziedziczak

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki (literaturoznawca), Elżbieta Sawicka (dziennikarka)

Data emisji: 20.04.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/pg

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński nie lubił, gdy porównywano go do Katona

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 05:42
- Słowo "moralista" w stosunku do mnie jest niesłychanie nadużywane. Ja po prostu uważam, że w życiu ludzkim jest parę podstawowych i ważnych przekonań, których człowiek powinien się trzymać – mówił Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herling-Grudziński. "Jego powołaniem było świadczenie o totalitaryzmie"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 22:00
- Robił to poprzez pisanie, ujawnianie prawdy po to, by otworzyć ludziom oczy. Najbardziej cierpiał wtedy, gdy ludzie go nie słuchali i nie wierzyli w świadectwo Jercewa, czyli treść "Innego świata". A to właśnie doświadczenia z gułagu naznaczyły jego życie - o twórczości i życiu pisarza na emigracji mówi Marta Herling.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co ukrywał Gustaw Herling-Grudziński?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 22:00
– O życiu pisarza wiemy niewiele, szczególnie o jego dzieciństwie i młodości. Poważnym kłopotem dla biografów jest nawet miejsce jego urodzenia – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, znawca twórczości i biografii Herlinga-Grudzińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński: wierzę w posłannictwo pisarza

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 14:00
– Według mnie pisarze są od tego, by samodzielnie i odważnie myśleć, a nie przypisywać się do takiej czy innej ideologii – mówił Gustaw Herling-Grudziński w wywiadzie radiowym, którego udzielił jesienią 1995 r. w Berlinie.
rozwiń zwiń