Gdy na Plantach wypasano zwierzęta...

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 21:00
- W drugiej połowie XIX w. słynny okrąg zieleni oddzielał miasto od pobliskich wsi. Widok chłopów na Rynku nie dziwił - mówiła Anna Grajewska z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Audio
  • Rozmowa o znaczeniu tradycji ludowej w budowaniu tożsamości dawnego i współczesnego Krakowa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Dziś karmione gołębi to typowy widok na krakowskich Plantach. Ale jeszcze nie tak dawno można tam było spotkać zupełnie inną zwierzynę...
Dziś karmione gołębi to typowy widok na krakowskich Plantach. Ale jeszcze nie tak dawno można tam było spotkać zupełnie inną zwierzynę...Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Festiwal EtnoKraków w Dwójce>>>

- Do I wojny światowej to miasto zamknięte było na kilku kilometrach kwadratowych kleszczami austriackiej twierdzy - dodał prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury. - Ta niewielka przestrzeń ułatwiało organiczne łączenie tradycji ludowych z mieszczańskimi i królewskimi. Ów prowincjonalny Kraków był przecież duchową stolicą narodu polskiego, ale też kolebką całego ruchu ludowego - wyjaśnił.

Znawca dziedzictwa narodowego przypomniał, że tendencje te sięgają o wiele głębiej niż osławiona młodopolska chłopomania - co najmniej czasów insurekcji kościuszkowskiej.

Co ciekawe, w pewnym sensie to krakowiacy wymyślili... górali.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek i Piotr Kędziorek

Goście: prof. Jacek Purchla (dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury), Anna Grajewska, Dorota Majkowska-Szajer (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)

Data emisji: 8.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Największe święto muzyki etnicznej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 15:00
Festiwal, na który złożyły się dwa wydarzenia: 17. Rozstaje oraz 36. Euroradio Folk Festival, odbył się w dniach 5-11 lipca w Krakowie. Ponad 200 muzyków reprezentujących państwa 4 kontynentów wystąpiło na blisko 50 koncertach i nocach tańca w wyjątkowych festiwalowych lokalizacjach. Wiele z tych wydarzeń transmitowaliśmy na antenie radiowej Dwójki, współorganizatora imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nas czeka na festiwalu EtnoKraków? Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 19:00
Kuba Borysiak przedstawia subiektywny przegląd artystów, którzy występują na współorganizowanym przez Dwójkę największym święcie muzyki etnicznej w Europie.
rozwiń zwiń