Dwudziestu siedmiu "Janków Wiśniewskich"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 20:00
- Życiorys każdej z tych osób to opowieść równie poruszająca co scenariusz filmu "Czarny czwartek" - opowiadał historyk Piotr Brzeziński o bohaterach książki "Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia, dokumenty".
Audio
  • Rozmowa o grudniu'70 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Bezpośrednią przyczyną strajków i demonstracji była wprowadzona 12 grudnia drastyczna podwyżka cen żywności. Doszło do zamieszek ulicznych i starć z milicją. Na zdjęciu hasło na bramie Stoczni im. Adolfa Warskiego z żądaniem ukarania winnych masakry robotników na Wybrzeżu
Bezpośrednią przyczyną strajków i demonstracji była wprowadzona 12 grudnia drastyczna podwyżka cen żywności. Doszło do zamieszek ulicznych i starć z milicją. Na zdjęciu hasło na bramie Stoczni im. Adolfa Warskiego z żądaniem ukarania winnych masakry robotników na WybrzeżuFoto: PAP/Andrzej Witusz

serwis specjalny
szczecin grudzień 70 510 ipn
Grudzień '70

Tytuł znaczący, bowiem 41 śmiertelnych ofiar wydarzeń 14 grudnia 1970 roku chowano nocą, informując rodzinę w ostatniej chwili lub w ogóle jej nie powiadamiając.

- Propaganda przedstawiała ich jako chuliganów. A to byli normalni, spokojni ludzie z planami na przyszłość. Znalazło się wśród nich kilku sportowców i jeden trener - mówił współautor publikacji Piotr Brzeziński.

A czy możemy dziś oceniać, jak Grudzień'70 zdeterminował szczegóły wydarzeń Sierpnia'80?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Gość: Piotr Brzeziński (historyk, współautor książki "Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia, dokumenty"), Grzegorz Wołk (historyk IPN)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/gs

Czytaj także

Bilans: 45 zabitych, ponad 1000 rannych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 10:40
Największa tragedia w powojennej historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o gen. Jaruzelskiego. Czy powinien zostać prezydentem w 1989 roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 01:07
Śmierć gen. Jaruzelskiego - ostatniego przywódcy PRL i pierwszego prezydenta RP - naznaczyła dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego. W wieczorze wyborczym Jedynki swoje opinie przedstawili Andrzej Halicki (PO) i Tadeusz Iwiński (SLD)
rozwiń zwiń