Polskie Radio
Section05
Grudzień 1970

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Dwa lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

"Ostry dyżur", czyli Grudzień '70 na STT [POSŁUCHAJ]

Polskie miesiące. Trudno odnaleźć w naszym kalendarzu "niewinny" miesiąc. Grudzień, paradoksalnie, należy do tych najczarniejszych. Przed tygodniem przedstawiliśmy słuchowisko przypominające wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Tym razem powtórzyliśmy "Ostry dyżur", zrealizowany w Radiu Gdańsk w 50. rocznicę Grudnia '70 na Wybrzeżu. Oba tragiczne wydarzenia łączy symbolicznie pomnik Poległych Stoczniowców przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Mirosław Baka Barbara Marcinik Maria Seweryn słuchowisko Piotr Cyrwus stan wojenny Grudzień 1970

"Były tragedią, ale i krokiem ku wolności". Premier o "polskich grudniach" w okresie PRL

"Jeżeli »listopad miał być dla Polaków niebezpieczną porą« - jak w usta księcia Konstantego wkładał słowa Wyspiański, tak polskie grudnie z 1970 i 1981 r., stały się niebezpieczne dla władzy systemu totalitarnego. Były polską tragedią, ale i krokiem ku wolności" - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL historia PRL Grudzień 1970 premier Mateusz Morawiecki polityka czarny czwartek komunizm

Prezes IPN: przygotowaliśmy wnioski o uchylenie immunitetu sędziom z okresu PRL

- Zbrodnie komunistyczne w pewnym sensie zawsze będą nieosądzone. Nie ma już z nami osób odpowiedzialnych za wprowadzenie za Grudzień '70 czy wprowadzenie stanu wojennego. Natomiast w sposób symboliczny powinniśmy te zbrodnie rozliczyć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes IPN. Instytut wystosował 150 wniosków o uchylenie immunitetu sędziom orzekającym w latach 80.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL historia PRL Grudzień 1970 społeczeństwo Karol Nawrocki IPN Katarzyna Gójska

Stanisław Żaryn o Grudniu '70: jedne z najkrwawszych wydarzeń w PRL

O rocznicy masakry robotników na Wybrzeżu w 1970 r. przypomniał we wpisie na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "W grudniu rozegrały się jedne z najkrwawszych wydarzeń w Polsce rządzonej przez usłużnych wobec Moskwy komunistów" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grudzień 1970 PRL historia PRL komunizm czarny czwartek społeczeństwo Stanisław Żaryn

Grudzień '70. W Gdyni rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę masakry na Wybrzeżu

Pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 rozpoczęły się uroczystości z okazji 51. rocznicy masakry na Wybrzeżu. Pomnik usytuowany jest niedaleko stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski - to właśnie w okolicy tego przystanku, ok. godz. 6. rano 17 grudnia 1970 r., padły strzały do robotników udających się do pracy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia PRL PRL Gdynia rocznica Grudzień 1970

Grudzień '70. Posłuchaj fragmentów rozmów milicjantów pacyfikujących robotnicze powstanie

17 grudnia 1970, tzw. czarny czwartek, był najtragiczniejszym dniem protestów grudniowych na Wybrzeżu. Wojsko i milicja strzelały do protestujących robotników. Zginęło 45 osób, w tym Zbyszek Godlewski, którego zakrwawione ciało demonstranci ponieśli w pochodzie pod siedzibę władz. Prezentujemy fragmenty zachowanych nagrań rozmów milicjantów, którzy brali udział w pacyfikowaniu robotników.  
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 komunizm strajki robotnicy

"Chowani nocą" - ofiary Grudnia '70. Dramaty rodzin [POSŁUCHAJ]

- Jak weszliśmy na cmentarz, to dookoła było mnóstwo czołgów i wojsko. Do dziś dnia ból i cierpienie, że był taki młody - mówi o zmarłym bracie Stefania Polechońska, wspominając nocny pogrzeb Jana Polechońskiego, który osierocił roczną córeczkę. Wydarzenia Grudnia '70, mimo upływu lat, nadal są otwartą raną dla rodzin poległych wtedy robotników. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka Grudzień 1970 historia Polski reportaż