Telewizja, wyklejanki i inne badania z dziećmi

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 19:00
- Nauki społeczne w Polsce traktowały do tej pory dzieci jako przedmiot, a nie podmiot badań – mówiły w audycji rozmówczynie Piotr Kędziorka.
Audio
  • Dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz, dr Ewa Maciejewska-Mroczek oraz Maria Reimann opowiadały o badaniach nad dzieciństwem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Telewizja, wyklejanki i inne badania z dziećmi
Foto: pixabay/domena publiczna

Goszczące w Dwójce antropolożki dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz, dr Ewa Maciejewska-Mroczek oraz Maria Reimann postanowiły zmienić ten trend, tworząc interdyscyplinarny zespół badawczy nad dzieciństwem, stawiający na pierwszym miejscu badania z dziećmi, a nie jak do tej pory - badania nad dziećmi. 

W jaki sposób antropolożki prowadzą swoje naukowe obserwacje?

- Do dzieci nie wystarczy przyjść z dyktafonem jak do dorosłego- tłumaczyły w Dwójce. - Kluczowe jest tu dobranie metod, które umożliwią prawdziwe porozumienie. Dlatego też dużo razem rysujemy, wyklejamy kolaże, odgrywamy scenki i nakręcamy filmiki - dodały rozmówczynie Piotra Kędziorka.

W jaki sposób antropolożki wyciągają wnioski z badań i jak dobierają swoich małych respondentów? W audycji posłuchamy również o tym, jaki wpływ na postrzeganie dziecka ma ... telewizja.

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz (antropolożka kulturowa), dr Ewa Maciejewska-Mroczek (antropolożka kulturowa), Maria Reimann (antropolożka kulturowa)

Data emisji: 16.09.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/tj

Czytaj także

Antropologia, czyli egzotyka codzienności

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 11:00
- Powinniśmy badać nie tylko wieś czy egzotyczne ludy, lecz przede wszystkim fenomeny naszej codziennej, zmieniającej się kultury - mówił w Dwójce prof. Aleksander Posern-Zieliński, uczestnik I Kongresu Antropologicznego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabawa to rzecz śmiertelnie poważna

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 11:00
– To element, który w znaczący sposób określa człowieka. Bez tego pierwiastka nie bylibyśmy w pełni ludźmi – mówił w Dwójce kulturoznawca prof. Wojciech Dudzik o zabawie, na którą spojrzeliśmy z perspektywy antropologicznej.
rozwiń zwiń