REKLAMA

Spór o van Gogha, czyli dzieje szkiców z Arles

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 19:45
- Do emerytowanej profesor Uniwersytetu w Toronto, zgłosił się mieszkaniec z Arles i poinformował ją istnieniu albumu, a właściwie książki gości z tamtejszej kawiarni dworcowej. Na jej kartach widniało 65 rysunków van Gogha – powiedziała w Dwójce dr Agnieszka Morawińska.
Audio
  • Rozmowa na temat sensacyjnego odkrycia 65 rycin van Gogha (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Przyczynkiem do dyskusji o sensacyjnym odkryciu jest album Vincent Van Gogh: The Lost Arles Sketchbook, który ukazał się we Francji, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Niemczech i Japonii
Przyczynkiem do dyskusji o sensacyjnym odkryciu jest album "Vincent Van Gogh: The Lost Arles Sketchbook", który ukazał się we Francji, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Niemczech i Japonii Foto: YOAN VALAT/PAP/EPA

Historyk sztuki i dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie odniosła się tymi słowami do kulisów sensacyjnego odkrycia 65 nieznanych prac holenderskiego malarza. Bo choć na trop rycin wpadła Bogumiła Welsh-Ovcharov, jedna z najlepszych badaczek twórczości van Gogha, w środowisku sztuki nie brakuje głosów podważających autentyczność znalezionych prac.

- Odkrycie neguje m.in. Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie, które oświadczyło, że znalezione ryciny są kompilacją z wielu rysunków malarza. Określiło je przy tym jako niezdarne, toporne i bez ducha – powiedziała dr Agnieszka Morawińska.

Czy sensacyjne odkrycie 65 rysunków van Gogha  otwiera nowy rozdział w badaniu spuścizny tego holenderskiego mistrza, i jak legendy tworzone wokół znanych twórców wpływają na wartość pieniężną ich prac ? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Paweł Siwek

Goście: dr Agnieszka Morawińska (historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie), Andrzej Biernacki (malarz i krytyk sztuki)

Data emisji: 29.11.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/ab

 

Czytaj także

Gerard Dou. 6 guldenów za godzinę malowania

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 14:00
– Ceny swoich obrazów ustalał w zależności od czasu pracy – mówiła dr Bożena Fabiani o barokowym malarzu Gerardzie Dou, twórcy tzw. szkoły lejdejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giorgione. Geniusz, o którym nic nie wiemy...

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 15:00
- Nie znamy jego nazwiska, daty śmieci, ani urodzin, nie wiemy, u kogo się uczył. Jego obrazy nie mają tytułów, dat ani sygnatur - wymieniała dr Bożena Fabiani. A chodzi, o malarza, który dokonał prawdziwej rewolucji, nie tylko w obrębie szkoły weneckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Georges de la Tour. Artysta odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 11:20
- Nie minęło sto lat od czasu, kiedy udało się zidentyfikować jego obraz. Georges de la Tour należy do grona artystów odkrytych ponownie, a jego dzieła wciąż wypływają - mówiła dr Bożena Fabiani o XVII-wiecznym francuskim malarzu.
rozwiń zwiń