Jim Jarmusch. Kronikarz ludzi wolnych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 19:00
- Amerykański reżyser opowiada zawsze o ludziach pragnących wolności. Jego filmy są o miłości do sztuki i procesie kreacji. Widać to od początku jego kariery, i to też w produkcjach, które zrealizował we współpracy ze studiami filmowymi - podkreśliła w Dwójce Ula Śniegowska, opowiadając o twórczości Jima Jarmuscha.
Audio
  • Ula Śniegowska i Karolina pasternak o twórczości Jima Jarmuscha (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jim Jarmush
Jim JarmushFoto: PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI

Tendencję reżysera do ukazywania losów ludzi chcących robić w życiu to, co im się podoba, widać m.in. w jego ostatnim filmie "Paterson". Obraz ten walczył w tym roku o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes i już 30 grudnia wejdzie na ekrany polskich kin.

 - Wystarczy spojrzeć na parę głównych bohaterów: kierowcę autobusu i jego dziewczynę Laurę. Ona czy to będąc kucharką, czy projektantką ubrań lub dekoratorką wnętrz, zawsze jest twórcza. On z kolei, gdzie tylko może, obserwuje i przelewa swoje myśli na papier - dodała Ula Śniegowska.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jak Jim Jarmusch chciał kiedyś zostać pisarzem, i o tym, że największym zaszczytem dla reżysera byłoby nazwanie go "poetą kina".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Ula Śniegowska (dyrektor artystyczna American Film Festiwal), Karolina Pasternak (dziennikarka)

Data emisji: 28.12.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/kd

Czytaj także

W kinie Jarmuscha jedzenie to przekaźnik

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 17:16
- I to nie tylko stanów emocjonalnych. Może być także przyczynkiem do jakiejś dyskusji - mówi krytyczka filmowa Madga Maksimiuk. Na srebrnych ekranach premiera "Patersona", nowego filmu Jima Jarmuscha, a w "Sztuce jedzenia" sprawdzamy wątki kulinarne w twórczości reżysera.
rozwiń zwiń