Piotr Głowacki: aktor jest hiperczłowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 20:00
– To nie znaczy, że jest nadczłowiekiem, tylko człowiekiem, w którym ogniskuje się wszystko, co ludzkie – mówił ceniony aktor teatralny i filmowy.
Audio
  • Piotr Głowacki: aktor jest hiperczłowiekiem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Piotr Głowacki w studiu Dwójki
Piotr Głowacki w studiu DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

– Sytuacja aktora jest taka, że nie decyduje on o swoim losie. W tym zawodzie ma się mały wpływ na rzeczywistość. Aktor ma tylko wpływ na to, co robi w czymś, co już dostał od losu – powiedział Piotr Głowacki. – Myślę, że taka jest również sytuacja człowieka. Człowiek dostaje coś od losu, cały wszechświat, i tylko na tyle może panować nad tym wszechświatem, na ile może zapanować nad sobą – stwierdził.

W Dwójce aktor odpowiadał, w jaki sposób radzi sobie z panowaniem nad swoim wszechświatem w teatrze i kinie - w rolach tak wybitnych, jak kapitan SB w "80 milionach" Waldemara Krzystka, i tak karkołomnych, jak Einstein w oczekującym na polską premierę filmie "Maria Skłodowska-Curie" Marie Noelle.

Jacek Wakar i Piotr Głowacki w studiu Dwójki. Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Jacek Wakar i Piotr Głowacki w studiu Dwójki. Fot. Grzegorz Śledź/PR2

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Piotr Głowacki (aktor teatralny i filmowy)

Data emisji: 30.12.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/ei

Czytaj także

"Zbyszek Cybulski należał do wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 18:30
- Kiedyś przyjechałam do siostry, żony Zbyszka, i zapytałam, gdzie on się podziewa. Nie wiedziała. Okazało się, że trzy dni temu wyjechał do Łomży i… dyskutuje z dziećmi. On nie miał poczucia czasu - opowiadała Maria Chwalibóg w audycji poświęconej słynnemu aktorowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jim Jarmusch. Kronikarz ludzi wolnych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 19:00
- Amerykański reżyser opowiada zawsze o ludziach pragnących wolności. Jego filmy są o miłości do sztuki i procesie kreacji. Widać to od początku jego kariery, i to też w produkcjach, które zrealizował we współpracy ze studiami filmowymi - podkreśliła w Dwójce Ula Śniegowska, opowiadając o twórczości Jima Jarmuscha.
rozwiń zwiń