"Toni Erdmann". Ojciec kawalarz rozśmiesza Europę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 19:30
– Reżyserka filmu Maren Ade w pewien sposób eksploruje własną historię. Pierwowzorem głównego bohatera jest jej ojciec, niezwykle dowcipny i nieco szalony – mówiła krytyk filmowa Magdalena Sendecka.
Audio
  • "Toni Erdmann". Ojciec kawalarz rozśmiesza Europę (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Toni Erdmann
Kadr z filmu "Toni Erdmann"Foto: Gutek Film/materiały prasowe

Niemiecki obraz "Toni Erdmann", który 27 stycznia wchodzi na ekrany polskich kin, zderza dwa systemy wartości: ojca, starego nauczyciela muzyki, oraz robiącej karierę w korporacji córki. Film bardzo spodobał się publiczności i krytykom. Zdobył aż 5 statuetek Europejskich Nagród Filmowych - za najlepszy europejski film roku, reżyserię i scenariusz oraz dla dwojga odtwórców głównych ról.

Z krytykami filmowymi Magdaleną Sendecką i Januszem Wróblewskim rozmawialiśmy nie tylko o tej produkcji, lecz także o innych dziełach Maren Ade i o tym, czy może nas ona jeszcze czymś zaskoczyć. W kontekście wielkiego sukcesu "Toni Erdmann" zapytaliśmy też o to, czy kino europejskie ma szansę w konkurencji z wszechobecnymi amerykańskimi widowiskami filmowymi.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Goście: Magdalena Sendecka i Janusz Wróblewski (krytycy filmowi)

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/ab

Czytaj także

"Powidoki" - film o sile moralnej człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 13:17
- To tragedia człowieka szlachetnego, opanowanego pasją, wiernego sztuce i pragnącego tę sztukę uprawiać. Próbuje jakoś bronić się przed straszliwym naciskiem rzeczywistości lat 50. To niesłychanie przejmujące, że jemu, kalece, udało się to przeżyć - mówi Andrzej Kołodyński o "Powidokach" Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń