Dlaczego nie gra się dziś sztuk Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 17:10
- Dramaty Havla nie odwołują się do końca do naszych czasów - mówił w Dwójce reżyser Feliks Folk. - Uważam, że one czekają na nowe odczytanie, bo ich problematyka jest jednak ponadczasowa - odpowiadał tłumacz Andrzej Jagodziński.
Audio
  • Andrzej Jagodziński i Feliks Falk dyskutują o dramaturgii Vaclava Havla (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Vaclav Havel
Vaclav HavelFoto: Ben Skála/Wikimedia/CC BY-SA 1.0

W związku z wydaniem zbioru sztuk prezydenta Czech w audycji "O wszystkim z kulturą" przyjrzeliśmy się jego twórczości dramatopisarskiej. Feliks Falk, który w roku 1991 wyreżyserował havlowskie jednoaktówki "Audiencja" i "Protest" w warszawskim Teatrze Powszechnym, mówił, że sztuki Havla w sposób zakamuflowany pokazują relację między władzą i człowiekiem. - Są o konformizmie i strachu, próbach ściągnięcia ludzi do parteru.

Zdaniem bohemisty Andrzeja Jagodzińskiego Havel zniknął z teatrów nie dlatego, że się zdezaktualizował, ale dlatego, że został prezydentem Czech. - Uważano, że to obciach grać polityka.

W audycji mówiliśmy o najważniejszych wystawieniach sztuk Havla w Polsce. Nie zabrakło anegdot m.in. o komplemencie jaki Czech wygłosił pod adresem Piotra Fronczewskiego oraz Andrzeju Wajdzie, który w ciekawy sposób wyjaśnił, dlaczego Havel będzie dobrym prezydentem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Andrzej Jagodziński (bohemista i tłumacz sztuk Havla) oraz Feliks Falk (twórca teatralny i filmowy)

Data emisji: 22.02.2017

Godzina emisji: 18.00

bch


Czytaj także

Malabar Hotel. Z Witkacym do tropików i z powrotem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 20:30
- Witkacy leży u naszych początków, i do dziś jest naszą ogromną fascynacją teatralną - mówili Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski z teatru Malabar Hotel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erwin Axer. Reżyser na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 20:00
– Gdy zobaczyłam "Szklaną menażerię" w reżyserii Axera, pomyślałam, że marzeniem mojego życia jest, by być w takim teatrze – mówiła aktorka Joanna Szczepkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr.doc. "Teatr, w którym się nie gra"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 18:47
– O powstaniu tego teatru można by zrobić spektakl dokumentalny – mówiła teatrolog Katarzyna Osińska o rosyjskiej grupie zajmującej się właśnie teatrem dokumentlanym.
rozwiń zwiń