Oscary 2017. Bez kontrowersji za to z freudowską pomyłką

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 19:00
- Ta pomyłka jest w zabawny sposób symboliczna, bo "La la Land" był odbierany jako faworyt, który miał dostać tę nagrodę - mówił w Dwójce Jakub Majmurek, odnosząc się do głośnego nieporozumienia podczas gali oscarowej.
Audio
  • Andrzej Kołodyński i Jakub Majmurek komentują galę oscarową 2017 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Tarell Alvin McCraney (L) i Barry Jenkins (P) -  autor sztuki, na podstawie której powstał Moonlight i reżyser tego filmu
Tarell Alvin McCraney (L) i Barry Jenkins (P) - autor sztuki, na podstawie której powstał "Moonlight" i reżyser tego filmuFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

Chodzi o szeroko komentowane zamieszanie z kopertami, które sprawiło, że Oscara za najlepszy film przez kilka minut mieli twórcy filmu "La La Land". Tymczasem okazało się, że Oscar ten powędrował do reżysera filmu "Moonlight". Goszczący w audycji krytycy filmowy zgodnie przyznali, że zarówno "Moonlight" jak i "La La Land" to dobre filmy, choć o zupełnie innym ciężarze. - Ten drugi to kolejny hołd jaki Hollywood składa swojej przeszłości. Dobrze jednak, że Akademia Filmowa ostatecznie doceniła "Moonlight", bo to nie tylko dzieło podejmujące ważną problematykę społeczną, ale też wyrafinowane artystycznie - mówił w Dwójce Jakub Majmurek.

Andrzej Kołodyński zwracał uwagę na wysoki poziom całej stawki oscarowej i zasłużoną nagrodę dla Casey Afflecka za rolę w filmie "Manchester By The Sea". Goście audycji "O wszystkim z kulturą" odnieśli się też do tezy, że zwycięstwo "Moonlight" jest związane ubiegłorocznymi oskarżeniami jurorów Akademii o rasizm. Krytycy mówili też o filmie, który ich zdaniem powinien pojawić się jako polski kandydat do Oscara zamiast "Powidoków" Andrzeja Wajdy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Andrzej Kołodyński i Jakub Majmurek (krytycy filmowi)

Data emisji: 27.02.2017

Godzina emisji: 18.00

bch

Czytaj także

Od Orłów do Oscara, czyli najlepsza muzyka filmowa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 12:00
W audycji "Muzyka w kadrze" zaprezentowaliśmy ścieżki dźwiękowe nominowane do takich prestiżowych nagród, jak Złote Globy, BAFTA, Orły czy Oscary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moonlight". Kadry z bezlitosnej Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 20:45
- Wyszedłem z tego filmu z przejmującym poczuciem smutku, nie ma tu momentów na uśmiech - o obrazie nominowanym aż w ośmiu kategoriach do tegorocznych Oscarów mówił w Dwójce krytyk Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń