Jan Weber. Legendarny krytyk o duszy poety

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 20:30
- Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Ale Jan Weber takim właśnie był. I był unikatem wśród krytyków muzycznych. To krytyk poeta. W jego relacji z muzyką było wzruszenie, było piękno – powiedział w Dwójce prof. Jerzy Marchwiński.
Audio
  • Jan Weber. W 25. rocznicę śmierci legendarnego muzykologa i radiowca (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Warszawa 1983. Muzykolog, krytyk muzyczny, dziennikarz Jan Weber
Warszawa 1983. Muzykolog, krytyk muzyczny, dziennikarz Jan WeberFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o jednym z najbardziej charyzmatycznych radiowców, w 25. rocznicę jego śmierci. Jan Weber (1930-1992) stworzył własny styl prezentacji muzyki poważnej, który polegał na gawędzie, przytaczaniu licznych anegdot, a przede wszystkim na jego ogromnej wiedzy związanej ze światową pianistyką.

- W domu było święto, kiedy radio nadawało audycję Jana Webera. Całą rodziną siadaliśmy przy odbiorniku i słuchaliśmy. To było wspaniałe przeżycie, bo Weber mówił o muzyce z wielką miłością, z pasją – mówił jeden z gości audycji, pianista Karol Radziwonowicz.

Jana Webera wspominali również redaktorzy radiowej Dwójki. - Miałem szczęście prowadzić z nim audycję. Był jednym z pierwszych, a może nawet pierwszym, który zaczął wycinać 20-sekundowe fragmenty i pokazywać, jak dany moty Chopina jest grany przez różnych pianistów. To był człowiek nieprawdopodobnej pracy – mówił redaktor Tomasz Szachowski.

- Poznałem Jana Webera w sklepie z płytami Odeon na ul. Hożej w Warszawie, gdzie pracowałem w czasie studiów. Miał u nas specjalną szufladę, do której odkładaliśmy zamówione przez niego płyty. Zbierał przede wszystkim pianistów, ale też dyrygentów. Jan Weber uwielbiał nagrania nieoficjalne, kiepskiej jakości – wspominał redaktor Przemysław Psikuta.

O autorze kultowego cyklu "Reminiscencje muzyczne", "Koncertów zatrzymanych w czasie", "Niezapomnianych koncertów fortepianowych" i wielu innych, w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Róża Światczyńska

Goście: Karol Radziwonowicz (pianista), Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta (redaktorzy Polskiego Radia)

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

Kolejne skarby z kolekcji Jana Webera

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 11:00
Przemek Psikuta przegląda i prezentuje zbiór płyta oraz taśm Jana Webera, które niedawno trafiły do archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Blechacz nagrywa Bacha

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 12:00
W "Płytomanii" rozmawialiśmy ze znakomitym pianistą, który wydał właśnie szósty z kolei album w barwach renomowanej wytwórni Deutsche Grammophon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kilar i Moniuszko na życzenie słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 12:00
W "Dwójce na życzenie" dziełom wybitnych polskich kompozytorów towarzyszyły utwory nie mniej znakomitych twórców muzyki światowej. A Państwo dostali kolejną porcję nagród!
rozwiń zwiń