"Zabić arbuza" na festiwalu filmowych odkryć i niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 19:52
- Mój film to opowieść o człowieku, który trzyma się swoich zasad i choć na początku jest bardzo posłuszny lokalnym władzom, to w końcu się zmienia i domaga się swoich praw, chce być szanowany - mówił reżyser Zehao Gao, którego film zdobył Grand Prix 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Audio
  • Rozmowa o niespodziankach 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lapandr/Shutterstock.com

Obraz chińskiego reżysera zatytułowany "Zabić arbuza" pokonał 14 rywali w międzynarodowym konkursie filmowym. Opowieść o tym, jak banknot zgubiony przez mordercę zmienia życie ubogiego farmera jest, zdaniem gości programu "O wszystkim z kulturą", filmem świetnym, który bez wątpienia zasłużył na uhonorowanie najwyższym festiwalowym wyróżnieniem.

- Akcja filmu rozgrywa się w jednym miejscu, na straganie z arbuzami. To znakomicie nakręcona opowieść; z jednej strony o nieuchronności i przypadkowości losu, któremu główny bohater zawdzięcza życie i powodzenie, a z drugiej strony o tym, że los można mimo wszystko wziąć w swoje ręce. Fantastyczna rzecz - nie krył swego zachwytu na antenie Dwójki krytyk filmowy Jakub Demiańczuk.

Chiński film to jednak nie jedyne odkrycie warszawskiego festiwalu. Jego selekcjonerka Magdalena Maksymiuk zwróciła uwagę na drugie z wielkich odkryć filmowych pokazów - obraz Urszuli Antoniak "Pomiędzy słowami", opowiadający historię polskiego emigranta, który mieszka i pracuje jako prawnik w Berlinie. - To jeden z filmów, z których wyłania się obraz kina mającego wiele do powiedzenia na temat samotności człowieka, oderwania od korzeni, od miejsca swego pochodzenia - powiedziała w audycji.

O pozostałych nagrodzonych filmach, festiwalowych odkryciach, faworytach i wielkich niespodziankach w nagraniu programu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Magdalena Maksimiuk (selekcjonerka WFF) i Jakub Demiańczuk (krytyk filmowy)

Data emisji: 23.10.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe Horyzonty 2015. Hołd dla Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 19:00
- To wybitny prozaik. Ale pamiętajmy, że zajmuje też istotne miejsce w historii kina - mówił Roman Gutek, zapraszając na retrospektywę Tadeusza Konwickiego na Nowych Horyzontach 2015.
rozwiń zwiń

Czytaj także

32. Warszawski Festiwal Filmowy. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 12:10
Już 7 października startuje 32. Warszawski Festiwal Filmowy. Na wydarzenie zapraszał w Rozmowie Kulturalnej Polskiego Radia 24 Adam Rostkowski, selekcjoner filmów WFF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słońce, to słońce mnie oślepiło"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 08:30
W audycji rozmawialiśmy z Anką i Wilhelmem Sasnalami o ich filmie, biorącym udział w konkursie głównym Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podlasie Slow Fest. Latem zatrzymaj się w puszczy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 09:00
– Chcę stworzyć wydarzenie, które będzie spowolnione w fajnych okolicznościach natury, czyli w Supraślu leżącym w środku Puszczy Knyszyńskiej – mówił Roman Gutek, pomysłodawca pierwszego Podlasie Slow Fest, najdłuższego w Polsce festiwalu filmowego, który rozpocznie się już 1 lipca. 
rozwiń zwiń