X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Księga Kanału Białomorskiego. Historia sojuszu nagana z piórem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 19:00
- Jej twórcy wpadali w niemal bilijny ton. Zdarzało się że przedstawiano to, co się działo przy budowie kanału, jako wielki wysiłek czekisty pracującego nad ludzką duszą - opowiadał w Dwójce Marian Sworzeń, autor książki "Czarna ikona. Biełomor".
Audio
  • Marian Sworzeń o książce "Czarna ikona. Biełomor" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Mariana Sworzenia, na tle zdjęcia przedstawiającego więźniów przy budowie Kanału Białomorskiego
Okładka książki Mariana Sworzenia, na tle zdjęcia przedstawiającego więźniów przy budowie Kanału BiałomorskiegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

W swojej książce Marian Sworzeń rekonstruuje wycieczkę, jaką w 1933 GPU zorganizowała sowieckim pisarzom, by ci zobaczyli i opisali wielką budowę Kanału Białomorskiego im. Stalina. Autor opowiadał, że udało mu się uzupełnić listę uczestników wyprawy o kilkanaście nazwisk. - Znamy około 80 osób. Brakuje mniej więcej 40 nazwisk. Jest to prawdopodobnie liczna grupa pisarzy z Uzbekistanu i Tadżykistanu.

Do pisania księgi z tej wyprawy dopuszczono 36 pisarzy. - Księga była pisana kolektywnie, bo pisarz nowego typu miał pisać razem z innymi - wyjaśniał Marian Sworzeń.

W audycji omówiliśmy sylwetki tych, którzy nie zauważając dziesiątków tysięcy śmiertelnych ofiar, chwalili dokonania "resocjalizacyjne" rosyjskiej bezpieki. Marian Sworzeń wyjaśnił dlaczego ich zapiski szybko wycofano z obiegu. Gość audycji wspomniał też o swoich spotkaniach z tymi, którzy budowali Kanał Białomorski.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Marian Sworzeń (pisarz)

Data emisji: 30.11.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Kasprowicza po KOR. Pasje Jana Józefa Lipskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 11:44
- Sam o sobie mawiał, że ma dwie dusze: krytyka literackiego, historyka literatury oraz społecznika – mówił w Dwójce o swoim ojcu Jan Tomasz Lipski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manipulacje biografią Żeromskiego. "Sam pisarz w tym uczestniczył"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:06
- Żeromski pozwolił, żeby w jego życiu wytworzyła się pewna niezwykle skomplikowana i dramatyczna sytuacja - mówił prof. Zdzisław Adamczyk, autor książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego".
rozwiń zwiń