Prof. Andrzej Nowak. "Na nowo zrozumieć sławne czyny"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 19:00
– Nawiązuję do tego, o czym mówili pierwsi historycy polscy, poczynając od mistrza Wincentego i Jana Długosza. Obaj mówili, że misją dziejopisa jest utrwalić czyny znakomite – mówił laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala w 2017 r.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak. "Na nowo zrozumieć sławne czyny" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Prof. Andrzej Nowak
Prof. Andrzej NowakFoto: Wojciech Kusiński/PR

– Sądzę, że w każdym pokoleniu powinny pojawiać się próby spojrzenia na historię Polski w całości, a nie tylko monograficzne opracowania poszczególnych problemów, nad którymi wszyscy się trudzimy jako historycy – powiedział prof. Andrzej Nowak. - Trzeba w każdym pokoleniu spróbować na nowo zrozumieć sławne czyny, które nasi przodkowie nam przekazali, i odczytać je w perspektywie dnia dzisiejszego, tych wyzwań, przed którymi dziś stoimy – dodał.

Nowak Truszczak nagroda 1200.jpg
Prof. Andrzej Nowak nagrodzony za audycję historyczną w Polskim Radiu

Gość Dwójki tłumaczył m.in., jak w patrzeniu na przeszłe dokonania historyków pogodzić wdzięczność "dla tych, którzy przed nami budowali polski dom" z krytycznym spojrzeniem na ich błędy (choć sam Andrzej Nowak woli " krytykować nasze pokolenie w perspektywie osiągnięć przeszłych"); co to znaczy, że "historia to część wspólnego ogrodu Rzeczpospolitej jako wspólnoty politycznej" i o służbie obywatelskiej, która jest częścią pracy historyka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Tomasz Kempski

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala za trzy tomy "Dziejów Polski")

Data emisji: 19.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/jp

Czytaj także

"Książka Historyczna Roku". Najlepsze publikacje wyróżnione

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 10:00
W audycji rozmawialiśmy z prof. Ryszardem Tomczykiem i dr Barbarą Patlewicz, nagrodzonymi w 10. edycji "Książki Historycznej Roku" za publikację  "Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe, T.I, T.II".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka historyczna. "Wysoki poziom, słaba promocja"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 19:00
 - W Polsce jest bardzo dużo dobrych książek historycznych, które nie są zauważalne - podkreślał w Dwójce prof. Tomasz Szarota, członek jury Nagrody Klio.
rozwiń zwiń