X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"»Niemiłość« to film o Rosjanach, którzy śnią cudzy sen"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 20:00
- Jego bohaterami są reprezentanci rosyjskiej klasy średniej, którzy chcieliby żyć życiem takim, jak na Zachodzie - mówił w Dwójce krytyk Łukasz Adamski, uczestnik dyskusji o najnowszym filmie Andrieja Zwiagincewa. 
Audio
  • Dyskusja o filmie "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Niemiłość Andrieja Zwiagincewa - nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny - obraz bezwzględnej walki między dążącymi  do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości
"Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa - nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny - obraz bezwzględnej walki między dążącymi do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłościFoto: mat. promocyjne/Against Gravity

Łagodna663.jpg
Przemoc i kłamstwo w filmowym obrazie "rosyjskości"

Tytułowa "niemiłość" nie jest po prostu brakiem miłości, ale zasadą rzeczywistości. W przedstawionym przez reżysera świecie króluje radykalny egocentryzm, brak empatii, nieliczenie się z innymi i wygodnictwo. To sposób funkcjonowania jednostek w życiu codziennym, korporacji i instytucji państwowych oraz organizmów politycznych. Zdaniem Łukasza Adamskiego to także diagnoza pustki duchowej współczesnych Rosjan. - W jednej z symbolicznych scen główna bohaterka biegnie na bieżni w sportowym stroju reprezentacji Rosji i schodzi z niej zdyszana. Widzę w tym metaforę tego kraju, który biegnie bez celu, nie wiadomo gdzie. Kontekstem do tego jest pojawiająca się w tle putinowska propaganda - mówił gość audycji.

Tym, co dodaje posępności dziełu Zwiagincewa, jest, według krytyka filmowego Grzegorza Brzozowskiego, społeczna obojętność wobec tytułowej niemiłości. - Gorycz tego filmu polega na tym, że brakuje środowiskowych czynników, które by bohaterów w ich niemiłości powstrzymywały. Niewiele osób reaguje na ich sytuację zdziwieniem.

Mimo gorzkiego wydźwięku całości goście audycji wskazali na wątek, który może dawać cień nadziei na przyszłą zmianę.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Grzegorz Brzozowski (reżyser i krytyk filmowy związany z redakcją "Kultury Liberalnej") oraz Łukasz Adamski (krytyk filmowy z tygodnika "W Sieci")

Data emisji: 5.02. 2018

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Safari", czyli film o ludzkiej słabości do zabijania

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 18:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o najnowszym filmie Ulricha Seidla, w którym obserwujemy świat myśliwskiej turystyki na Czarnym Lądzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc i kłamstwo w filmowym obrazie "rosyjskości"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 19:00
- Łoźnica robi kino autorskie, mówi do widza językiem filmu dokumentalnego i dlatego "Łagodna" jest obrazem bardzo trudnym, ale prawdziwym. Wnika w esencję Rosji i rosyjskości – mówił w Dwójce krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Interesowało go to, co ukryte". Kino Edwarda Żebrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 18:43
- W napotkanych ludziach, ale i w filmowych bohaterach, chciał znaleźć to, co kryło się pod maską, co było głębiej - opowiadał o "hipnotyzującym spojrzeniu" Edwarda Żebrowskiego, reżysera i scenarzysty, Wojciech Marczewski.
rozwiń zwiń