REKLAMA

"»Niemiłość« to film o Rosjanach, którzy śnią cudzy sen"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 20:00
- Jego bohaterami są reprezentanci rosyjskiej klasy średniej, którzy chcieliby żyć życiem takim, jak na Zachodzie - mówił w Dwójce krytyk Łukasz Adamski, uczestnik dyskusji o najnowszym filmie Andrieja Zwiagincewa. 
Audio
  • Dyskusja o filmie "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Niemiłość Andrieja Zwiagincewa - nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny - obraz bezwzględnej walki między dążącymi  do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości
"Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa - nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny - obraz bezwzględnej walki między dążącymi do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłościFoto: mat. promocyjne/Against Gravity

Łagodna663.jpg
Przemoc i kłamstwo w filmowym obrazie "rosyjskości"

Tytułowa "niemiłość" nie jest po prostu brakiem miłości, ale zasadą rzeczywistości. W przedstawionym przez reżysera świecie króluje radykalny egocentryzm, brak empatii, nieliczenie się z innymi i wygodnictwo. To sposób funkcjonowania jednostek w życiu codziennym, korporacji i instytucji państwowych oraz organizmów politycznych. Zdaniem Łukasza Adamskiego to także diagnoza pustki duchowej współczesnych Rosjan. - W jednej z symbolicznych scen główna bohaterka biegnie na bieżni w sportowym stroju reprezentacji Rosji i schodzi z niej zdyszana. Widzę w tym metaforę tego kraju, który biegnie bez celu, nie wiadomo gdzie. Kontekstem do tego jest pojawiająca się w tle putinowska propaganda - mówił gość audycji.

Tym, co dodaje posępności dziełu Zwiagincewa, jest, według krytyka filmowego Grzegorza Brzozowskiego, społeczna obojętność wobec tytułowej niemiłości. - Gorycz tego filmu polega na tym, że brakuje środowiskowych czynników, które by bohaterów w ich niemiłości powstrzymywały. Niewiele osób reaguje na ich sytuację zdziwieniem.

Mimo gorzkiego wydźwięku całości goście audycji wskazali na wątek, który może dawać cień nadziei na przyszłą zmianę.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Grzegorz Brzozowski (reżyser i krytyk filmowy związany z redakcją "Kultury Liberalnej") oraz Łukasz Adamski (krytyk filmowy z tygodnika "W Sieci")

Data emisji: 5.02. 2018

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

"Safari", czyli film o ludzkiej słabości do zabijania

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 18:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o najnowszym filmie Ulricha Seidla, w którym obserwujemy świat myśliwskiej turystyki na Czarnym Lądzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc i kłamstwo w filmowym obrazie "rosyjskości"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 19:00
- Łoźnica robi kino autorskie, mówi do widza językiem filmu dokumentalnego i dlatego "Łagodna" jest obrazem bardzo trudnym, ale prawdziwym. Wnika w esencję Rosji i rosyjskości – mówił w Dwójce krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Interesowało go to, co ukryte". Kino Edwarda Żebrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 18:43
- W napotkanych ludziach, ale i w filmowych bohaterach, chciał znaleźć to, co kryło się pod maską, co było głębiej - opowiadał o "hipnotyzującym spojrzeniu" Edwarda Żebrowskiego, reżysera i scenarzysty, Wojciech Marczewski.
rozwiń zwiń