Przemoc i kłamstwo w filmowym obrazie "rosyjskości"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 19:00
- Łoźnica robi kino autorskie, mówi do widza językiem filmu dokumentalnego i dlatego "Łagodna" jest obrazem bardzo trudnym, ale prawdziwym. Wnika w esencję Rosji i rosyjskości – mówił w Dwójce krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
Audio
  • Krytycy o filmie Siergieja Łoźnicy "Łagodna" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment plakatu promującego film Sergieja Łoźnicy Łagodna
Fragment plakatu promującego film Sergieja Łoźnicy "Łagodna"Foto: materiały prasowe

W audycji "O wszyskim z kulturą" rozmawialiśmy o filmie Siergieja Łoźnicy, który na tegorocznym festiwalu w Cannes wywołał konsternację i podzielił krytyków. "Łagodna" przedstawia obraz społecznej degrengolady i wszechobecnej agresji.

- Łoźnica nie lubi pokazywać akcji, lubi za to pokazywać świat przez medytacyjne, długie ujęcia, podczas których pozornie nic się nie dzieje. Ale ta monotonia nie jest przypadkowa, nie jest bez znaczenia. Dzięki niej reżyser pomija wszystko, co przypadkowe i udaje mu się wniknąć w esencję rosyjskości - powiedział Janusz Wróblewski.

Nie jest to przyjemna diagnoza. Film oskarża i kompromituje kłamstwo putinowskiej Rosji, jawiącej się na ekranie jako ukoronowanie stalinowskiego marzenia o bezklasowej, biernej i przystosowanej do znoszenia bezprawia wspólnocie prostytutek, bandytów i degeneratów terroryzowanych przez głuchą na cierpienie, zbiurokratyzowaną władzę. Jak stwierdził sam reżyser w jednym z wywiadów, "to metafora kraju, w którym ludzie są permanentnie gwałceni. Na każdym etapie życia stykają się z przemocą, kłamstwem, brakiem szacunku dla podstawowych wartości".

Czy Rosję stać na wstanie z kolan, czy stać ją na bunt? Czy dla Rosjan jest jeszcze nadzieja? O tym w nagraniu audycji.

Film "Łagodna" 27 października wchodzi do polskich kin.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Janusz Wróblewski (krytyk filmowy), Grzegorz Brzozowski (reżyser, Kultura Liberalna)

Data emisji: 26.10.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/mg

Czytaj także

Majdan według Łoźnicy, czyli narodziny narodu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 04:29
- To jest wojna o umysły ludzi. Jeśli zdobyło się umysł, to z ciałem można zrobić wszystko - podsumowuje wojnę na Ukrainie Siergiej Łoźnica, reżyser filmu "Majdan. Rewolucja godności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matylda" wstrząsa Rosją. Kreml ma kłopot

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 18:47
- Ten film pokazał, że władze Rosji nie mają kontroli nad radykalnymi urgupowaniami prawosławnymi - o burzliwej reakcji tysięcy Rosjan na film o romansie carewicza Mikołaja Romanowa z tancerką Matyldą Krzesińską opowiadał w Dwójce Grzegorz Ślubowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zabić arbuza" na festiwalu filmowych odkryć i niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 19:52
- Mój film to opowieść o człowieku, który trzyma się swoich zasad i choć na początku jest bardzo posłuszny lokalnym władzom, to w końcu się zmienia i domaga się swoich praw, chce być szanowany - mówił reżyser Zehao Gao, którego film zdobył Grand Prix 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
rozwiń zwiń