"Safari", czyli film o ludzkiej słabości do zabijania

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 18:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o najnowszym filmie Ulricha Seidla, w którym obserwujemy świat myśliwskiej turystyki na Czarnym Lądzie.
Audio
  • Rozmowa o "Safari" - najnowszym filmie Ulricha Seidla (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment plakatu promującego film Ulricha Seidla Safari
Fragment plakatu promującego film Ulricha Seidla "Safari"Foto: materiały prasowe

Austriacki reżyser określany jest czasem jako ten, który tworzy kino dla prawdziwych ludzi i o ich prawdziwych problemach. Znacznie częściej przedstawiany jest jednak jako prowokator balansujący na granicy nieprzekraczalnych wydawałoby się kulturowych zakazów i nakazów. Śledząc to, o czym mniej bądź bardziej skrycie marzą ludzie, w filmie "Safari" wniknął w sferę, w której realizowanie tych marzeń ma jednoznaczne konsekwencje, i to dla innych. Zobrazował świat, w którym głównie bogaci Europejczycy jeżdżą na ekskluzywne wczasy do Afryki po to, aby polować na zwierzęta.

W audycji Dwójki posłuchamy o przemyśle, jakim jest safari w Namibii począwszy od farm, gdzie hoduje się zwierzęta łowne, po hotele zapewniajace wygody żądnym wrażeń turystom. A wszystko to widziane wprawnym okiem kamery austriackiego filmowca.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy), Alicja Kosińska (kulturoznawczyni), Andrzej Niewiadomski (myśliwy)

Data emisji: 6.10.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/mko


Czytaj także

"Cicha noc" i koniec świata na Festiwalu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 20:35
- Lubię takie historie, w których bohater dostaje na koniec to, czego chciał w pierwszej scenie filmu, ale w taki sposób, jakiego się nie spodziewał - powiedział Piotr Domalewski, którego debiutancka produkcja "Cicha noc" prezentowana jest podczas 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maksymiuk: ten laur dał mi pewność, że moja praca ma sens

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 19:00
- Statuetka stanie u mnie na najwyższej półce. Ta nagroda to dla mnie potwierdzenie, że to co robię ma sens, jest potrzebne i chciane - powiedział w Dwójce słynny dyrygent, który 1 października otrzymał Nagrodę Honorową Koryfeusza Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń