"Czwarta władza", feminizm i rozterki wydawcy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 19:07
- To nie tylko opowieść o dziennikarstwie, ale także historia o tym, w jaki sposób kończy się proces emancypacji kobiet z amerykańskich elit – podkreślił Konrad J. Zarębski, opowiadając o najnowszym filmie Stevena Spielberga.
Audio
  • Rozmowa wokół filmu Stevena Spielberga "Czwarta władza" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Stevena Spielberga Czwarta władza
Kadr z filmu Stevena Spielberga "Czwarta władza"Foto: Monolith Films/mat. prom.

Trzy Billboardy 1200.jpg
"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Ameryka patrzy na swoją prowincję

Goszczący w Dwójce krytyk filmowy odniósł się tymi słowami do postaci Katharine Graham, wydawczyni "The Washington Post" granej przez Meryl Streep.

- Decyzja Graham o publikacji materiałów uznanych przez sąd za nielegalne jest kluczowym działaniem w patriarchalnym społeczeństwie – dodał Konrad J. Zarębski. Zgodził się z nim Marcin Dzierżanowski z tygodnika "Wprost", który uznał za sukces przeniesienie na język filmowy dylematów wydawcy.

- Ukazanie w filmie postaci wydawcy, który musi podjąć trudną decyzję i wziąć na siebie odpowiedzialność, jest niezwykłym wyzwaniem. Znacznie łatwiej jest przenieść na ekran perypetie dziennikarza, który spotyka się z politykami, zdobywa tajnych informatorów. To fabuła, którą można w prosty sposób uatrakcyjnić – powiedział Marcin Dzierżanowski.

W nagraniu audycji posłuchamy również o innych dziełach filmowych, które na przestrzeni dekad przedstawiały kulisy pracy dziennikarza.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Marcin Dzierżanowski (tygodnik "Wprost"),  Konrad J. Zarębski (krytyk filmowy)

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 18.00  

mz/mg

Czytaj także

Jakub Gierszał: "Pomiędzy słowami" i pytania o tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 16:00
- Urszula Antoniak mówiła, że bohater tego filmu jest trochę jak z "Czerwonego i czarnego". Ktoś, kto próbuje przebić się do wyższych sfer, w tym upatruje sukces - opowiadał Jakub Gierszał o kreowanym przez siebie głównym bohaterze filmu "Pomiędzy słowami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Del Toro kręci wciąż ten sam dobry film"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 18:40
- Reżyser z upodobaniem stosuje zabieg konstrukcyjny skierowany wbrew intencjom wykorzystywanego gatunku filmowego. Nawiązuje do jakiejś prostej opowieści i drastycznie ją zmienia - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Moroz.
rozwiń zwiń