"Del Toro kręci wciąż ten sam dobry film"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 18:40
- Reżyser z upodobaniem stosuje zabieg konstrukcyjny skierowany wbrew intencjom wykorzystywanego gatunku filmowego. Nawiązuje do jakiejś prostej opowieści i drastycznie ją zmienia - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Moroz.
Audio
  • "Kształt wody". Guillermo del Toro pod lupą (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Plakat promujący film Guillermo del Toro Kształt wody
Plakat promujący film Guillermo del Toro "Kształt wody"Foto: materiały prasowe

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o najnowszym filmie meksykańskiego reżysera. Według wielu krytyków "Kształt wody", który wchodzi na ekrany polskich kin w piątek 16 lutego, to najlepszy obraz del Toro od czasu "Labiryntu Fauna" i mocny kandydat do tegorocznego Oscara w najważniejszej kategorii (w sumie ma aż 13 nominacji).

- Guillermo del Toro wychował się na komiksach, grach wideo i tanich horrorach. Do tej pory kręcił filmy z perspektywy młodzieńczych fascynacji. W swoim najnowszym obrazie dotyka jednak tematów, które interesują go jako człowieka dorosłego. To seksualność czy odpowiedzialność za drugą osobę. I robi to oczywiście na swój przewrotny sposób - stwierdził drugi z gości audycji Bartosz Czartoryski. 

Czy przyrównywanie fabuły "Kształtu wody" do scenariusza "Pięknej i Bestii" jest uzasadnione? Jak daleko idącej zmianie ulega schemat, na którym osnuta jest filmowa opowieść? Na ile reżyser wykorzystuje w niej konwencję melodramatu? Dlaczego fabuła została osadzona w realiach lat 50. poprzedzających rewoltę w kulturze następnej dekady? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Tomasz Kempski

Goście: Jakub Moroz i Bartosz Czartoryski (krytycy filmowi)

Data emisji: 15.02.2018

Godzina emisji: 18.00

mko/jp

Czytaj także

"»Niemiłość« to film o Rosjanach, którzy śnią cudzy sen"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 20:00
- Jego bohaterami są reprezentanci rosyjskiej klasy średniej, którzy chcieliby żyć życiem takim, jak na Zachodzie - mówił w Dwójce krytyk Łukasz Adamski, uczestnik dyskusji o najnowszym filmie Andrieja Zwiagincewa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Ameryka patrzy na swoją prowincję

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:00
- Myślenie samych Amerykanów jest tu dwoiste. Z jednej strony tęsknią do ciepłej wspólnoty, z drugiej: boją się, że w tych miejscach kryją się jakieś mroki przednowoczesnej nienawiści i resentymentu – mówił Michał Oleszczyk o nie tylko filmowym amerykańskim spojrzeniu na prowincję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie nad przepaścią. "Tu liczy się każdy krok"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:15
- Z biegiem lat nauczyłem, że wspinając się po górach, nie wolno znikać z oczu partnerowi, z którym zdobywa się szczyt. Raz popełniłem błąd zimą w Alpach Szwajcarskich, gdzie za szybko odbiegłem od przyjaciela i wpadłem w szczelinę. Na ratunek musiałem czekać aż 6 godzin – powiedział Piotr Pustelnik.
rozwiń zwiń