"Traumy narodowe kształtują zbiorową tożsamość"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 19:00
- Przeżycia traumatyczne mają charakter konstytuujący dla wspólnoty - mówił prof. Marek Cichocki w Dwójkowej dyskusji o traumach narodowych.
Audio
  • Dyskusja o traumach narodowych (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: blvdone/Shutterstock.com

pomnik smoleński 1200 PAP.jpg
Autor pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej: to transcendencja

- Istnieją pewne doświadczenia historyczne, które są tak przejmujące i głębokie, że potrafią na długo i w zasadniczy sposób kształtować zbiorową świadomość - tłumaczył prof. Cichocki. Gość Dwójki zwrócił jednocześnie uwagę na ambiwalentny status narodowej traumy. - Powstanie styczniowe było z punktu widzenia geopolitycznego błędem, jednak jeśli chodzi o konstytuowanie się tożsamości Polaków okresu pozytywistycznego czy II Rzeczpospolitej, wydarzenie to odegrało ogromną rolę - mówił prof. Cichocki.

Na czym polega szczególna specyfika polskiego doświadczenie utraty niepodległości, "znalezienia się na granicy bycia i niebycia"? W jakim sensie "trauma przestaje istnieć, gdy naród potrafi klęskę przekuć w zwycięstwo"? W dyskusji nie zabrakło również odwołań do katastrofy smoleńskiej. "Obie strony konfliktu wokół tego, co się wydarzyło 10 kwietnia 2010 roku, są przez to wydarzenie strumatyzowane", zauważył jeden z gości audycji.


smolensk serwis.jpg
Katastrofa smoleńska - serwis specjalny

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: prof. Marek Cichocki (filozof i politolog), dr Ryszard Żółtaniecki (socjolog i dyplomata), dr Paweł Ukielski (historyk i politolog)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 18.00


Czytaj także

"Szukałam niezłomnych ludzi". Wokół "Obrońców" Marii Dłużewskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 19:00
- To są obrońcy naszej godności, naszej wolności - podkreślała Maria Dłużewska, opowiadając o swojej książce, której bohaterami są m.in. ci, którzy bronili oskarżonych w stanie wojennym.
rozwiń zwiń