Piotr Gursztyn: grzech aliantów polegał na obojętności, a nie wrogości wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 18:36
- W debacie publicznej w Polsce mylone są pewne pojęcia. W PRL mówiono, że można się było dogadać z Sowietami, teraz się mówi, że można się było dogadać z Niemcami, a nie z Zachodem, bo oni nas zdradzili - mówił w Dwójce Piotr Gursztyn, autor książki "Ribbentrop - Beck. Czy pakt Polska - Niemcy był możliwy?".
Audio
  • Czy pakt Polska - Niemcy był możliwy? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Piotra Gursztyna Ribbentrop - Beck. Czy pakt Polska - Niemcy był możliwy?
Okładka książki Piotra Gursztyna "Ribbentrop - Beck. Czy pakt Polska - Niemcy był możliwy?"Foto: mat. prom./Wyd. Dolnośląskie

powstanie w getcie 1200 PAP.jpg
"Żydowski Związek Wojskowy miał zniknąć z kart historii"

W audycji rozmawialiśmy o tym, czy polska polityka w 1939 roku mogła być inna. Czy ustępstwa, a może sojusz z Hitlerem dawały Polakom szansę na korzystniejsze warunki przetrwania wojny, na ratowanie życia (także milionom obywateli polskich pochodzenia żydowskiego)?

Dyskusja na ten temat zatoczyła dziwne koło – w PRL potępiano politykę Becka jako antysowiecką, dziś prawicowi publicyści potępiają ją, doszukując się zdrady aliantów zachodnich. Główna linia podziału między Gursztynem a rewizjonistami-realistami rozciąga się pomiędzy "trzeba było iść na ustępstwa wobec Hitlera" a "w ówczesnej sytuacji nie mieliśmy żadnych innych możliwości poza bić się, nawet bez szansy na zwycięstwo".

- Rosja sowiecka i Niemcy hitlerowskie były naszymi wrogami, to jest ewidentne. Francja, przy całej degeneracji, która tam postępowała, pacyfizmie itd., czy Wielka Brytania, która też cierpiała na te choroby – ich grzech polegał na obojętności, a nie na wrogości wobec Polski. To jest ta zasadnicza różnica - podkreślał Piotr Gursztyn.

Czy II wojna światowa na pewno wybuchła 1 września 1939 roku? Jakie wnioski, w kontekście Polski, można wyciągnąć z polityki jaką wobec hitlerowskich Niemiec prowadziły Czechosłowacja i Rumunia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewinski

Gość: Piotr Gursztyn (autor książki "Ribbentrop - Beck. Czy pakt Polska - Niemcy był możliwy?")

Data emisji: 6.06.2018

Godzina emisj: 18.00 

pg/mko

Czytaj także

"Bohaterstwa Pileckiego nikt nie może zawłaszczyć"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 18:40
- To postać unikatowa w naszej historii. Był ofiarą obu reżimów totalitarnych. Trafił do obozu w Auschwitz, by zorganizować konspirację a po wojnie padł ofiarą komunistów. Ani antyniemiecka, ani antysowiecka tradycja nie mogą go sobie wziąć na wyłączność – mówił prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Haller. Żołnierz, polityk, społecznik

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 15:54
W kolejnej odsłonie cyklu "Ku Niepodległej" przybliżyliśmy sylwetkę zasłużonego dla Polski generała.
rozwiń zwiń