Anna Wieczur-Bluszcz: "Kurka wodna" opowiada o podstawowej potrzebie każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 20:00
- Pozornie forma tego dramatu, nielogiczna, zaburzona i niekonsekwentna, po głębszym namyśle staje się bardzo logiczna. Temat, który dla mnie się tu wyłania, to bardzo podstawowa, dogłębna potrzeba, aby nadać własnemu życiu sens - mówiła w Dwójce Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka spektaklu-słuchowiska "Kurka wodna" w ramach cyklu "Polski w Dwójce".
Audio
  • Anna Wieczur-Bluszcz i prof. Barbara Osterloff o sztuce "Kurka wodna" Stanisława Ignacego Witkiewicza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Autoportret (Ostatni papieros skazańca), 1924, Muzeum Literatury w Warszawie
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Autoportret (Ostatni papieros skazańca), 1924, Muzeum Literatury w WarszawieFoto: PAP/Reprodukcja Irena Jarosińska

PIC_1-K-10522-1.jpg
Co przynosi "Niespodzianka"? Ruszył cykl "Polski w Dwójce"

Będzie to druga odsłona wspólnej akcji radiowej Dwójki, Teatru Polskiego Radia i Teatru Polskiego w Warszawie przygotowanej w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej celem jest prezentacja najważniejszych rodzimych dramatów, jakie powstały w ostatnim stuleciu.

Premiera "Kurki wodnej" odbędzie się w niedzielę (17.06). Stanisław Ignacy Witkiewicz napisał tę sztukę w 1921 roku, jej prapremiera odbyła się rok później na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jest to okres w twórczości Witkacego, kiedy powstała większość jego sztuk, czas doskonalenia w praktyce dramatopisarskiej teorii Czystej Formy. Utwór ten podlega więc jej zasadom, chce wstrząsnąć widzem, wywołać postulowany "wstrząs metafizyczny", a to za pomocą fabuły, jak i budowy utworu. Próba opisu sztuki może być tylko chybiona, ze względu na rozliczne zamierzone i typowe dla Witkacego nonsensowne rozwiązania fabularne. Dość powiedzieć, że tytułowa Kurka Wodna, Elżbieta Flake-Prawacka prosi swojego kochanka Edgara Wałpora, by ten ją zastrzelił. Daje mu tym samym szansę na "wielki czyn", który pozwoli mu uzyskać tożsamość poprzez "wielkie przekroczenie" norm.

Przedstawienie będzie transmitowane za pośrednictwem anteny Programu 2, a także na Facebooku Dwójki i stronie internetowej naszej anteny. Początek o godz. 12.30.

Czym w twórczości Witkacego była teoria Czystej Formy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Anna Wieczur-Bluszcz (reżyserka), prof. Barbara Osterloff (teatrolożka, historyczka teatru i dramatu)

Data emisji: 15.06.2018

Godzina emisji: 18.00

pg/ag

Czytaj także

"Polski w Dwójce". Andrzej Seweryn o wspólnym cyklu Polskiego Radia i Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 15:43
- Wydało się nam, że warto z okazji stulecia niepodległości po prostu przeczytać kilka tekstów, które są rzadko prezentowane – mówił Andrzej Seweryn o cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co przynosi "Niespodzianka"? Ruszył cykl "Polski w Dwójce"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 19:00
- Ten dramat stanowi przełomowy moment w twórczości Karola Huberta Rostworowskiego - przypominała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, opowiadając o "Niespodziance", która zainicjowała cykl "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".
rozwiń zwiń