X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Huxley był prorokiem globalnego kapitalizmu"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 18:15
- Niezwykle prawdziwa okazała się intuicja Huxley’a, że właściwe zniewolenie nastąpi wtedy, gdy zaczniemy zaspokajać ludzkie potrzeby, a nie wtedy, kiedy je zdusimy - mówił w Dwójce dr Jan Tokarski.
Audio
  • Wizji Huxleya stan dzisiejszy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

herling 663.jpg
Gustaw Herling-Grudziński: wierzę w posłannictwo pisarza

W "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o tym, na ile przerażająca wizja przyszłości autorstwa Aldousa Huxleya, do której on sam odniósł się w eseju "Nowy wspaniały świat 30 lat później" może być nadal aktualna.

- Orwell i Huxley. Trudno sobie wyobrazić dwie równie odległe od siebie wizje. Pierwszy jest kapitalnym analitykiem państwa totalitarnego, a drugi prorokiem czasów globalnego kapitalizmu, który będzie starał się urządzać ludziom życie jako nieustające pasmo rozrywek - stwierdził dr Jan Tokarski.

Huxley napisał antyutopię, w której przedstawił karykaturalną wizję odległej przyszłości. Po upływie trzech dziesięcioleci zorientował się jednak, że wiele z jego prognoz już stała się faktem, a swoje spostrzeżenia zawarł w znakomitym eseju, który właśnie został wydany w języku polskim.

W jakiej mierze nasza współczesność przypomina porządki Republiki Świata? W jaki sposób, według Huxley’a, człowiek współczesny może zachować ducha wolności, by nie ulec zniewoleniu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Lech Jęczmyk (tłumacz, znawca literatury science-fiction) i dr Jan Tokarski (historyk idei)

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rygor trasy koncertowej okiełznał wyobraźnię Nicka Cave’a"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 20:11
- W "Torbie na pawia" mieści się wszystko, co wpada w oko i w ucho człowieka, który znajduje się w ciągłej podróży. Surowa dyscyplina wymuszona przez tournée muzyka miesza się tu z monotonią i nostalgią - mówił w Dwójce prof. Tadeusz Sławek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bonda: opowieść to potwór, którego muszę pokonać

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 18:00
- Zapis jest procesem wyczerpującym i dla mnie nieprzyjemnym. Trzeba zmagać się z swoimi słabościami - opowiadała w Dwójce o swoim pisaniu Katarzyna Bonda uważana za jedną z najlepszych polskich autorek kryminałów.
rozwiń zwiń