X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pogrom 1905". Opowieści z warszawskiego półświatka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 19:00
- 1905 w świadomości większości Polaków to rok rewolucji. Natomiast osią mojej powieści stało się wydarzenie, które wbrew pozorom miało zapewne powiązania z rewolucją, jednak było czym innym - opowiadał Wacław Holewiński o swojej najnowszej książce "Pogrom 1905".
Audio
  • Wacław Holewiński o swojej najnowszej książce "Pogrom 1905" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Pogrom 1905 na tle Warszawy z początku XX wieku
Okładka książki "Pogrom 1905" na tle Warszawy z początku XX wiekuFoto: materiały prasowe

Wacław Holewiński 1200.jpg
Wacław Holewiński - podziemny wydawca

- W maju 1905 roku doszło w Warszawie do zadziwiających wydarzeń. Najpierw Żydzi, a później Polacy zaczęli palić swoje domy publiczne, zabijać sutenerów i prostytutki - mówił Wacław Holewiński o zdarzeniach, wokół których skupiona jest akcja "Pogromu 1905". Co znaczące, podkreślał pisarz, do dziś nie wiemy, jaka była przyczyna tych zajść. - Czy faktycznie była to działalność ochrany, która chciała w jakiejś mierze z tych wydarzeń zrobić przeciwwagę dla sytuacji rewolucyjnej, czy była to po prostu rozgrywka między konkurencyjnymi bandami zajmującymi się prostytucją?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Wacławem Holewińskim, w której również m.in. o znaczeniu rewolucyjnych wydarzeń z 1905 roku, o fascynującym obrazie wielokulturowej Warszawy początku wieku przedstawionym na kartach powieści czy też o dramatycznej sytuacji kobiet funkcjonujących w stołecznym półświatku.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Wacław Holewiński (pisarz, dziennikarz Programu 2 PR)

Data emisji: 24.04.2018

Godzina emisji: 18.00

 jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Żydowski Związek Wojskowy miał zniknąć z kart historii"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 18:30
- Żydowski Związek Wojskowy powstał już jesienią 1939 roku a w jego szeregach znaleźli się ludzie mający przeszkolenie wojskowe, oficerowie rezerwy Wojska Polskiego, którzy od razu przeszli do konspiracji - mówił w Dwójce dr Piotr Gontarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawiarnie artystyczne getta. Enklawy w morzu łez

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 17:15
- W relacjach, wspomnieniach, bardzo często pojawia się obraz getta jako muzycznego piekła jak z obrazów Boscha. Nad murami unosi się kakofonia głosów błagających o pomoc, śpiewających piosenki, to wszystko brzmi makabrycznie - mówiła dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W audycji "Wybieram Dwójkę" przyjrzeliśmy się życiu artystycznemu warszawskiego getta.
rozwiń zwiń