Historie z Dywizjonu 303 na filmowym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 19:50
- W filmie Davida Blaira "303. Bitwa o Anglię" udało się pokazać melancholię i tragizm losu lotników, którzy mimo że wygrywają wojnę, to jednocześnie ją przegrywają - opowiadał w Dwójce krytyk filmowy Jakub Marmurek.
Audio
  • Dzieje Dywizjonu 303 na filmowym ekranie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment plakatu do filmu 303. Bitwa o Anglię
Fragment plakatu do filmu "303. Bitwa o Anglię"Foto: Materiały Prasowe/Kino Świat

lubaszenko dywizjon 1200.jpg
To się czyta: "Sprawa honoru". Osobisty portret lotników Dywizjonu 303

W sierpniu do polskich kin trafiły aż dwa filmy poświęcone polskim bohaterom, którzy powstrzymali niemiecką inwazję na Wyspy Brytyjskie.

Goszczący w audycji krytycy filmowi podkreślili, że w przypadku produkcji brytyjskiej "303. Bitwa o Anglię" mocnym punktem jest rola Iwana Rheona, który wcielił się w postać legendarnego lotnika Jana Zumbacha. - W końcu pokazał, że potrafi grać nie tylko psychopatów - mówił Jakub Majmurek odnosząc się do demonicznej kreacji Rehona w serialu "Gra o Tron". - Sam film to typowa brytyjska produkcja telewizyjna, która w swoim gatunku w miarę się sprawdza.

Jako zaletę filmu "303. Bitwa o Anglię" krytyk Piotr Kletowski wskazał psychologiczną wiarygodność jego bohaterów. - Udało się pokazać lotników jako postaci z krwi i kości. - Niestety rażą mnie komputerowe sceny powietrznej walki, brakuje w nich realizmu - mówił gość audycji "O wszystkim z kulturą". Batalistyczne fragmenty są za to mocną stroną wyprodukowanego w Polsce filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", o czym mówił Marcin Pesta.

W programie rozmawialiśmy także o innych kinowych obrazach poświęconych polskiemu uczestnictwu w Bitwie o Anglię. Piotr Kletowski wskazał film, który warto zobaczyć przed wybraniem się na najnowsze produkcje o Dywizjonie 303.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Jakub Majmurek i Piotr Kletowski (krytycy filmowi)

Data emisji: 27.08.2018

Godzina emisji: 17.30

bch

src="http://static.prsa.pl/2c9cd5d3-53ff-4dee-a5cd-62a56f784a73.file"

Czytaj także

"Polacy są najlepsi. Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 10:00
Fragmenty powieści kanadyjskiego żołnierza zafascynowanego odwagą polskich pilotów w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń