"Donbas". Realizm a propaganda według Łoźnicy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 18:00
- W tym filmie, który nie jest dokumentem, do jakich przywykliśmy, są momenty przerażające i zabawne, groteskowe i tragiczne. Widz musi sam sobie odpowiedzieć, co właściwie ma przed oczyma – mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
Audio
  • "Donbas". Ukraińska wojna na ekranie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Donbas
Kadr z filmu "Donbas"Foto: Against Gravity/materiały prasowe

kler więckiewicz 1200.jpg
"Kler". Sztuka moralizowania i grzech stereotypów

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialismy o najnowszym filmie Siergieja Łoźnicy. "Donbas" jest z pewnością dziełem niezwykłym. Z jednej strony stara się ukazać prawdziwe oblicze wojny na Ukrainie, z drugiej uwypukla rolę mediów (i tych tradycyjnych, i tych związanych z przestrzenią internetu) w budowaniu propagandy. Stereotypy i klisze zarazem budują obraz świata, jak i ośmieszają same siebie.

- Forma tego filmu jest niebywale kunsztowna. Stawia pytanie, czy to, co oglądamy jest zainscenizowane czy też być może jest dokumentem. Tym samym film ten wchodzi w bardzo potrzebną dyskusję o sposób pokazywania wojny. O to, jaki przekaz z niej uznać za autentyczny. To temat, z którym borykają się nie tylko filmowcy. Mocno obecny jest przecież w naukach społecznych - stwierdził reżyser Grzegorz Brzozowski.

Jaka jest dziś rola korespondenta wojennego? W jaki sposób Łoźnica próbuje wykraczać poza ramy tworzenia arbitralnego przekazu z wydarzeń, który decyduje o emocjonalnym zaangażowaniu widzów? Czy istnieje skuteczna metoda na budowanie rzetelnego obrazu wojny w dobie trollingu internetowego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi Michał Nowak

Goście: Grzegorz Brzozowski (reżyser filmowy, znawca twórczości Łoźnicy), Adriana Prodeus (krytyczka filmowa) oraz Piotr Pogorzelski (dziennikarz redakcji międzynarodowej Polskiego Radia)

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Przemoc i kłamstwo w filmowym obrazie "rosyjskości"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 19:00
- Łoźnica robi kino autorskie, mówi do widza językiem filmu dokumentalnego i dlatego "Łagodna" jest obrazem bardzo trudnym, ale prawdziwym. Wnika w esencję Rosji i rosyjskości – mówił w Dwójce krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń