X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Magdalena Chabiera: Jerzy Stempowski widział w Niemczech przestrzeń wolnego myślenia

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 19:03
- Zaskoczyła mnie obfitość tekstów Stempowskiego na temat Niemiec, ta twórczość była znana fragmentarycznie - mówiła w Dwójce dr Magdalena Chabiera, która opracowała dwutomowy zbiór tekstów pisarza dotyczących tematyki niemieckiej. 
Audio
  • Dr Magdalena Chabiera o zapiskach Jerzego Stempowskiego na temat Niemiec (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jerzy Stempowski był znakomitym eseistą, tłumaczem, teatrologiem,współtwórcąparyskiej Kultury, wiernym współpracownikiem Jerzego Giedroycia, mistrzem stylu i intelektualnej odwagi, szerokości horyzontów dla wielu następnych pokoleń
Jerzy Stempowski był znakomitym eseistą, tłumaczem, teatrologiem, współtwórcą paryskiej "Kultury", wiernym współpracownikiem Jerzego Giedroycia, mistrzem stylu i intelektualnej odwagi, szerokości horyzontów dla wielu następnych pokoleńFoto: Shutterstock/Ko Backpacko

Urodzony 125 lat temu Jerzy Stempowski, jeden z filarów paryskiej "Kultury", wcześnie zafascynował się atmosferą panującą w Niemczech na początku XX wieku. Dla studiów w Monachium porzucił Kraków. - W liście do matki pisał, że bardziej odnajduje siebie w Monachium niż Krakowie, gdzie nie ma wolności intelektualnej do wyrażania własnych opinii - mówiła w Dwójce dr Magdalena Chabiera.

Badaczka podkreśliła, że Stempowski nie uległ nienawiści do Niemców po traumie II wojny światowej. - On chciał widzieć w nich partnerów do rozmowy, nie oprawców. Dla niego najważniejsza była indywidualna podmiotowość każdego człowieka, którego spotyka na swojej drodze. Perspektywa historyczna byłaby nie do określenia, bez tej perspektywy prywatnej - mówił gość audycji "O wszystkim z kulturą".

Dr Magdalena Chabiera opowiadała w programie o wartości międzywojennych zapisków Jerzego Stempowskiego z Niemiec, w których m.in. analizował dojście Adolfa Hitlera do władzy, ale też o próbach dialogu, które podejmował z zachodnimi sąsiadami po roku 1945.

***

Tytuł audycji: O wszystkm z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: dr Magdalena Chabiera

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 17.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Stempowski o polsko-ukraińskim pojednaniu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 12:00
Znakomity eseista przez całe życie zabiegał o poprawę relacji między narodami Polski i Ukrainy. W Dwójce omawialiśmy jego nowo wydane "Pisma o Ukrainie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niespieszne wędrówki Jerzego Stempowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 15:00
Bohaterem audycji "Pisarze w podróży" był jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, współpracownik paryskiej "Kultury".
rozwiń zwiń