X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mieczysław Kosz. Legenda jazzu z zamojskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 18:00
- Gdy zacząłem interesować się grą na fortepianie, sięgnąłem po nagrania Mieczysława Kosza. To niesamowite, jak w zaledwie czternaście lat, osiągnął tak wielkie wtajemniczenie i światowy poziom artystyczny. To dla mnie tajemnica – mówił w Dwójce Leszek Możdżer.
Audio
  • Legenda Mieczysława Kosza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Mieczysław Kosz na XII Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree, Warszawa 1969
Mieczysław Kosz na XII Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree, Warszawa 1969Foto: PAP/Marek Karewicz

Jesienią rozpoczęto zdjęcia do najnowszego filmu Macieja Pieprzycy. Obraz "Ikar. Legenda Mietka Kosza" ma na celu m.in. przywrócenie pamięci o owianym aurą tajemniczości sławnym pianiście Mieczysławie Koszu.

Na temat jego niezwykle ciekawej, ale i dramatycznej historii życia oraz pionierskich w polskim jazzie dokonań muzycznych rozmawialiśmy z Leszkiem Możdżerem (autorem muzyki do filmu i wielbicielem Kosza) oraz z Krzysztofem Karpińskim (autorem książki "Tylko smutek jest piękny: Opowieść o Mieczysławie Koszu").

- Lata 60 to dominacja free jazzu. I nagle przychodzi mały chłopak z zamojskiej wsi, który zaczyna grać jazzowe standardy bardzo nowocześnie. To było wielkie odkrycie, które zrobiło nie tylko na mnie ogromne wrażenie - powiedział Krzysztof Karpiński.

Co o roli muzyki w swoim życiu mówił sam Mieczysław Kosz? Jakie były początki jego jazzowej kariery? Co najlepiej charakteryzuje jego kompozycje? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Andrzej Zieliński

Goście: Leszek Możdżer i Krzysztof Karpiński

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Dutkiewicz: nasiąkałem muzyką u dziadka na wsi

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 13:41
- Mój tata był nauczycielem muzyki, więc w domu słuchaliśmy muzyki klasycznej. Z kolei rodzina od strony dziadka grała oberki. Jeździłem na wieś i tam nasiąkałem ludową muzyką – mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń