"Faworyta", czyli jak Yorgos Lanthimos wyszedł z niszy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 18:26
Bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą" był grecki reżyser, który do tej pory słynął z trudnych i dość hermetycznych dzieł.
Audio
  • Adriana Prodeus, Karolina Pasternak, Jakub Moroz w rozmowie o "Faworycie" Yorgosa Lanthimosa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Faworyta
Kadr z filmu "Faworyta"Foto: mat. prasowe

"Faworyta" - najnowszy film greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa, autora takich dzieł jak: "Kieł", "Alpy", "Lobster", "Zabicie świętego jelenia" święci tryumfy na międzynarodowych festiwalach filmowych. Podczas rozdania nagród brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA zgarnął aż siedem nagród. Akcja filmu rozgrywa się w XVIII wieku na dworze angielskiej królowej Anny. Pojawienie się nowej służącej Abigail, zaczyna zagrażać pozycji lady Sarah, która rządzi krajem w zastępstwie schorowanej władczyni.

W audycji rozmawialiśmy o tym dziele, ale też o tym jak Yorgos Lanthimos z prekursora niszowego kina "greckiej nowej fali” wszedł do międzynarodowego obiegu filmowego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Marcin Pesta

Goście: Adriana Prodeus, Karolina Pasternak, Jakub Moroz

Data emisji: 12.02.2019

Godzina emisji: 17.30

bch/pg/at

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: Bergman zinstytucjonalizował kino autorskie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 19:00
- Bunuel robił okazjonalnie kino autorskie, Bergman zrobił z tego zasadę. Było dla mnie bardzo pociągające - mówił Krzysztof Zanussi w Dwójkowej audycji na temat twórczości znakomitego szwedzkiego reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy film Terry'ego Gilliama. "Udane dzieło, które nie zachwyca"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 19:00
- Rozumiem zarzuty stawiane filmowi "Człowiek, który zabił Don Kichota", lecz mimo negatywnych recenzji uważam, że to taki obraz, o którym trzeba wyrobić sobie własne zdanie - mówił w Dwójce krytyk Jakub Demiańczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słabość, rozpacz i bezsilność. Filmowy obraz uzależnień

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 14:41
- Kino kocha ten temat, bo jest on bardzo nośny. Hollywood nieustająco eksploatuje problem narkotyków, które pojawiają się w filmach jako symbol wolności i luksusu, źródło pieniędzy dających potęgę, ale też jako ostrzeżenie, świadectwo słabości i upadku człowieka – mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Demiańczuk.
rozwiń zwiń