Słabość, rozpacz i bezsilność. Filmowy obraz uzależnień

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 14:41
- Kino kocha ten temat, bo jest on bardzo nośny. Hollywood nieustająco eksploatuje problem narkotyków, które pojawiają się w filmach jako symbol wolności i luksusu, źródło pieniędzy dających potęgę, ale też jako ostrzeżenie, świadectwo słabości i upadku człowieka – mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Demiańczuk.
Audio
  • O uzależnieniach w kinie (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Kadr z filmu Zabawa, zabawa
Kadr z filmu "Zabawa, zabawa"Foto: mat. prasowe/Robert Jaworski/Kino Świat

W audycji rozmawialiśmy o tym, jakie miejsce w filmie zajmuje problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci, poglądów i statusu społecznego czy materialnego.

Na ekrany naszych kin weszły niemal jednocześnie "Zabawa, zabawa" Kingi Dębskiej, "Mój piękny syn" w reżyserii Felixa Van Groeningena i "Powrót Bena" Petera Hedgesa. - Te dwa ostatnie filmy to obrazy traktujące o uzależnienieniu narkotykowym wykorzystały szansę pokazania, jak narkotyki działają nie tylko na tych, którzy je biorą, ale też na tych, którzy są dookoła. Nie mamy tu drastycznej przemocy w rodzinie i agresji, ale rozpacz i bezsilność najbliższych. To filmy pokazujące jak nałóg niszczy nie tylko samego nałogowca, ale również jego rodzinę - powiedział Jakub Demiańczuk.

Jak współczesne kino opowiada o problemie uzależnień? Jakim językiem i jakimi środkami go przedstawia i co się zmieniło w podejściu do tego trudnego tematu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Magdalena Sendecka (psychoterapeutka i krytyk filmowa) oraz Jakub Demiańczuk (krytyk filmowy)

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 22.00

mko/bch

Czytaj także

Piotr Wojciechowski: narobiłem kłopotów Konwickiemu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 13:11
- Miałem pomysły, składałem scenariusze i w końcu zrobiłem jakiś film, który został bardzo źle oceniony przez towarzyszy partyjnych. Tadeusz Konwicki, który był kierownikiem literackim miał przez to wiele przykrości - wspominał w Dwójce taternik, pisarz i reżyser w jednej osobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MKiDN łączy studia filmowe. Powstanie profesjonalne centrum sztuki filmowej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 18:35
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło zamiar połączenia polskich studiów filmowych w celu powołania jednej "super" wytwórni filmowej. Instytucja ma stać się "poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich" - czytamy w komunikacie resortu.
rozwiń zwiń