Wielki artysta, wielki człowiek. Urodziny Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 19:00
- Jest jedną z najważniejszych postaci w muzyce polskiej, co więcej: w sztuce polskiej. To osoba wszechstronna: znakomity pianista, dyrygent, kompozytor - mówił o Jerzym Maksymiuku, w dniu jego 83. urodzin, Krzysztof Jakowicz w specjalnej Dwójkowej audycji.
Audio
  • Dwójka świętuje urodziny Jerzego Maksymiuka (O wszystkim z kulturą)
Jerzy Maksymiuk oraz Krzysztof Jakowicz i Paweł Kapuła
Jerzy Maksymiuk oraz Krzysztof Jakowicz i Paweł KapułaFoto: Piotr Piorun/PR2
Maksymiuk1200.jpg
Sekretne wzruszenia Jerzego Maksymiuka. Posłuchaj cyklu audycji

- To zachwycające, o czym na co dzień się nie mówi, że on stworzył Polską Orkiestrę Kameralną. Stworzył jakość, jakiej jeszcze nie było w polskiej muzyce, orkiestrę, która błyskawicznie zyskała rozgłos na całym świecie, była znakiem rozpoznawczym polskiej muzyki - podkreślał Krzysztof Jakowicz.

- Jest nie tylko wielkim artystą, ale i wielkim człowiekiem. Udało mu się pogodzić swoją wybitną muzykalność z tym, że jest dobrym, szlachetnym człowiekiem - dodawał Paweł Kapuła. O Jubilacie mówili również Joanna Wnuk-Nazarowa ("potrafi podziwiać, obserwować, jest skromny"), Ewa Piasecka-Maksymiuk ("zostałam zauroczona tym, jak on dyryguje, umiejętnością komunikacji z publicznością"). W audycji rozmawialiśmy także z Moniką Wolińską, m.in. o filmie "Maksymiuk. Koncert na dwoje".

Artysta z drugiej strony. Kulisy filmu "Maksymiuk. Koncert na dwoje">>>

Sam Jubilat opowiadał w Dwójce o swojej drodze artystycznej, o Polskiej Orkiestrze Kameralnej czy o ważnych dla niego spotkaniach, również tych już niemożliwych. - Najbardziej chciałbym spotkać Rachmaninowa, bo to jest moja muzyka…

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Jakowicz, Paweł Kapuła, Joanna Wnuk-Nazarowa, Ewa Piasecka-Maksymiuk oraz Andrzej Sułek Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Jakowicz, Paweł Kapuła, Joanna Wnuk-Nazarowa, Ewa Piasecka-Maksymiuk oraz Andrzej Sułek. Fot. Piotr Piorun/PR2

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Andrzej Sułek

Goście: Jerzy Maksymiuk oraz Ewa Piasecka-Maksymiuk, Joanna Wnuk-Nazarowa, Krzysztof Jakowicz, Paweł Kapuła, Monika Wolińska 

Data emisji: 9.04.2019

Godzina emisji: 17.30

jp/mk

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: udało nam się wzruszyć doktora

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 14:56
- Jako człowiek fantazyjny i lubiący stale coś dziwnego robić, wymyśliłem, że imieniny dr Niesiobędzkiego uczczę specjalnym utworem - opowiadał w Dwójce wybitny dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uroczysta premiera filmu "Maksymiuk. Koncert na dwoje"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:56
Zanim dokument o dyrygencie Jerzym Maksymiuku i jego żonie Ewie wejdzie do kin, będzie go można obejrzeć w poniedziałek (8.04) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W pokazie uczestniczył będzie sam maestro.
rozwiń zwiń