Szymon Kuśmider: "Oni" Witkacego to tekst wieszczy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 18:50
- Sztuka ta powstała w 1920 roku i już wówczas pokazywała to, co nam grozi. Nie chodzi tylko o Polskę, chodzi o cały nasz świat. O ten lęk, że nadejdzie moment, kiedy ktoś powie, że lepiej wie, co należy mówić i co należy robić, a co będące nie po myśli rządzących trzeba wyrzucić - mówił w Dwójce aktor i reżyser, który właśnie ukończył pracę nad słuchowiskiem według dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Audio
  • Przed premierą słuchowiska "ONI" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Szymon Kuśmider
Szymon KuśmiderFoto: Wojciech Kusiński/PR

oni - witkacy - teatr 1200.jpg
"Oni" - premierowe słuchowisko w Dwójce!

Gościem audycji był Szymon Kuśmider, który dokonał adaptacji i wyreżyserował sztukę Witkacego. Premiera słuchowiska odbędzie się na antenie radiowej Dwójki już w środę, 18 września o godz. 19.00.

"ONI" to historia artysty i kolekcjonera sztuki, Pana Kaliksta Bałandasza i jego życiowej partnerki, Spiki, aktorki, która poza sztuką teatralną nie widzi dla siebie miejsca, zarówno zawodowo jak i prywatnie. Mieszkają w swoim małym dworku, który jest dla nich swego rodzaju twierdzą,  chroniącą ich przed tak zwanym zwykłym życiem, którym pogardzają. W ten świat ukochania sztuki wkracza pewnego dnia Komitet ds. zwalczania nowych sztuk, który jest agendą Tajnego Rządu, postulujący zautomatyzowanie wszelkich przejawów sztuki, także plastycznej i teatralnej.

- Fabuła tej sztuki opiera się na zderzeniu dwóch światów. Z jednej strony świata artystycznego, czyli aktorki i konesera sztuki, a z drugiej tajnego rządu, kóry wymyśla nową koncepcję funkcjonowania sztuki i człowieka w społeczeństwie. Owi "oni" chcą zniszczyć wszelkie objawy indywidualności, czyli wszystko to, co władzy jest nie na rękę - powiedział Szymon Kuśmider.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której reżyser opowiadał o powodach, dla których sięgnął właśnie po tę sztukę Witkacego, o pracy nad scenariuszem radiowym i o spotkaniu z aktorami w studiu nagraniowym.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Anna Wieczur-Bluszcz: "Kurka wodna" opowiada o podstawowej potrzebie każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 20:00
- Pozornie forma tego dramatu, nielogiczna, zaburzona i niekonsekwentna, po głębszym namyśle staje się bardzo logiczna. Temat, który dla mnie się tu wyłania, to bardzo podstawowa, dogłębna potrzeba, aby nadać własnemu życiu sens - mówiła w Dwójce Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka spektaklu-słuchowiska "Kurka wodna" w ramach cyklu "Polski w Dwójce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Kuśmider: Don Kichote to postać artysty

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 18:00
- Podjąłem się realizacji słuchowiska, bo my artyści często marzymy o rzeczach niemożliwych. Tak jak Don Kichote. Będzie więc to spektakl o artyście właśnie, któremu zabrano zabawki. O człowieku, który pozbawiony możliwości postrzegania świata na swój sposób, umiera – mówił w Dwójce reżyser spektaklu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czysta forma wyobraźni. Witkacy w radiu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 15:28
Podczas zakończonego właśnie XIX festiwalu "Dwa Teatry" nadaliśmy premierowe słuchowisko według "Pragmatystów" Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń