Pedro Almodovar. Reżyser, który kręci wciąż jeden dobry film

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 18:15
- Zetknęłam się z jego kinem, gdy ukazał się cały pakiet kaset VHS. To było wspaniałe, ale przyznam szczerze, że one w mojej pamięci złożyły się w jeden wielki film. Granice między tytułami się zatarły, bo przewijają się w nich te same aktorki i aktorzy, podobne wnętrza i stroje. Almodovar to reżyser, który przez całe życie kręci jeden film – mówiła w Dwójce krytyk filmowa Adriana Prodeus.
Audio
  • Blask Almodovara. W urodziny mistrza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pedro Almodóvar
Pedro Almodóvar Foto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

PARASITE 1200.jpg
"Parasite", czyli jak zrobić kasowy film artystyczny

W audycji rozmawialiśmy o twórczości hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara. 25 września jeden z najbardziej znanych i cenionych twórców kina autorskiego na świecie kończy 70 lat. Podwójny zdobywca Oscara stał się już klasykiem.

Symbol nowej Hiszpanii

- Początek Almodovara to upadek rządów Franco i burza wolności, która wtedy wybuchła. Hiszpanie, którzy wydawali się bardzo konserwatywni, stali się nagle najbardziej chyba otwartym, lewicującym społeczeństwem całej ówczesnej Europy. Pedro Almodovar doskonale się w ten nurt wpasował i stał się jego symbolem – powiedział Łukasz Jasina.

Widzowie uwielbiają Almodovara za wyraziste kreacje bohaterów, kontrowersyjne tematy, specyficzny, czarny humor i pewną groteskowość fabularną. Na naszych ekranach można oglądać najbardziej osobiste dzieło mistrza "Ból i blask". Czy spotka się z entuzjastycznym przyjęciem? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Marcin Pesta

Goście: Adriana Prodeus i Łukasz Jasina (krytycy filmowi), Ewa Kaspszyk (aktorka, dla której Almodovar zrobił wyjątek i dał prawa do wystawienia w teatrze sztuki "Patthy Diphusa")

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Czytaj także

Rafał Zawierucha: grając u Tarantino spełniłem swe marzenie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 17:12
- Jestem bardzo ciekawy, jak polska widownia odbierze film zapowiadany niekiedy jako ostatni obraz Quentina Tarantino. O postaci, którą gram rozmawiałem z reżyserem niewiele. Jego uwagi na planie dotyczyły konkretów. Quentin stwarza swój świat, swoją rzeczywistość i zadaniem aktora jest go zrozumieć i do niego wejść. O tym właśnie marzyłem – mówił w Dwójce ceniony aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowy papież". Paolo Sorrentino: w rzeczywistości kościelnej interesuje mnie estetyka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 09:58
- Nie chodzi o piękno kościołów, to znamy. Mówię o wnętrzach biur, zakrystii, plebanii. Jest zwykle kilka elementów, które charakteryzują tę estetykę. Pokoje są urządzone minimalistycznie, wyposażone są w pięć najpotrzebniejszych rzeczy, np. jedno łóżko, jeden krzyż. Pozostałe rzeczy są ukryte i to był początek mojego myślenia o serialu - mówił w Dwójce włoski reżyser.
rozwiń zwiń