X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiktor Szenderowicz. Uniwersalne dramaty naczelnego satyryka Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:15
- Łatwiej powiedzieć, kim nie jest Szenderowicz, bo on jest dosłownie wszystkim. To, że pisze sztuki nie jest przypadkiem, bo z zawodu jest człowiekiem teatru, jak najbardziej dyplomowanym. Najogólniej jednak można pokusić się o stwierdzenie, że jest satyrykiem i poważnym komentatorem politycznym. Ponadto pisze powieści, wiersze, utwory dramatyczne - mówił w Dwójce tłumacz Jerzy Czech.
Audio
  • Niełatwa twórczość Wiktora Szenderowicza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Plakat spektaklu Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej w Teatrze Współczesnym w Warszawie (projekt: Monika-Tyburska)
Plakat spektaklu "Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej" w Teatrze Współczesnym w Warszawie (projekt: Monika-Tyburska)Foto: materiały prom.

Urodzony w 1958 roku Wiktor Szenderowicz uchodzi za naczelnego satyryka Rosji. I choć znany jest w Polsce z granego od prawie dziesięciu lat dramatu "Ludzie i anioły", ze zrealizowanej w tym roku sztuki "Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej" (obie w warszawskim Teatrze Współczesnym) oraz wyemitowanej w TVP w lutym tego roku "Ekspedycji", to dopiero teraz otrzymaliśmy prawie komplet jego dorobku dramaturgicznego w formie książkowej.

- Lubię twórczość Wiktora Szenderowicza dlatego, że on porusza bardzo ważne tematy, czasami dla człowieka fundamentalne, w bardzo specyficzny sposób. On to opowiada lekko. To, że do formułowania używa też dowcipu czy groteski nie znaczy, że są one niepoważne. To jest bardzo bystry obserwator życia codziennego, który jest pisarzem uniwersalnym - powiedział reżyser Wojciech Adamczyk.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o przygotowaniu teatralnym autora "Ludzi i aniołów", jego wyborach politycznych, o satyrycznym programie telewizyjnym zatytułowanych "Kukły", starcie w wyborach do parlamentu Rosji, o uniwersalności jego tekstów, samotnym proteście po aneksie Krymu, braku pracy w Rosji i o spojrzeniu na teatr współczesny.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Jerzy Czech (tłumacz dramatów rosyjskiego autora) oraz Wojciech Adamczyk (reżyser teatralny)

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikołaj Gogol i mroki jego duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:20
Prawie 170 lat po rosyjskim pierwodruku w Polsce ukazał się zbiór listów Mikołaja Gogola pt. "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi".
rozwiń zwiń