Wiktor Szenderowicz. Uniwersalne dramaty naczelnego satyryka Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:15
- Łatwiej powiedzieć, kim nie jest Szenderowicz, bo on jest dosłownie wszystkim. To, że pisze sztuki nie jest przypadkiem, bo z zawodu jest człowiekiem teatru, jak najbardziej dyplomowanym. Najogólniej jednak można pokusić się o stwierdzenie, że jest satyrykiem i poważnym komentatorem politycznym. Ponadto pisze powieści, wiersze, utwory dramatyczne - mówił w Dwójce tłumacz Jerzy Czech.
Audio
  • Niełatwa twórczość Wiktora Szenderowicza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Plakat spektaklu Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej w Teatrze Współczesnym w Warszawie (projekt: Monika-Tyburska)
Plakat spektaklu "Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej" w Teatrze Współczesnym w Warszawie (projekt: Monika-Tyburska)Foto: materiały prom.

Urodzony w 1958 roku Wiktor Szenderowicz uchodzi za naczelnego satyryka Rosji. I choć znany jest w Polsce z granego od prawie dziesięciu lat dramatu "Ludzie i anioły", ze zrealizowanej w tym roku sztuki "Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej" (obie w warszawskim Teatrze Współczesnym) oraz wyemitowanej w TVP w lutym tego roku "Ekspedycji", to dopiero teraz otrzymaliśmy prawie komplet jego dorobku dramaturgicznego w formie książkowej.

- Lubię twórczość Wiktora Szenderowicza dlatego, że on porusza bardzo ważne tematy, czasami dla człowieka fundamentalne, w bardzo specyficzny sposób. On to opowiada lekko. To, że do formułowania używa też dowcipu czy groteski nie znaczy, że są one niepoważne. To jest bardzo bystry obserwator życia codziennego, który jest pisarzem uniwersalnym - powiedział reżyser Wojciech Adamczyk.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o przygotowaniu teatralnym autora "Ludzi i aniołów", jego wyborach politycznych, o satyrycznym programie telewizyjnym zatytułowanych "Kukły", starcie w wyborach do parlamentu Rosji, o uniwersalności jego tekstów, samotnym proteście po aneksie Krymu, braku pracy w Rosji i o spojrzeniu na teatr współczesny.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Jerzy Czech (tłumacz dramatów rosyjskiego autora) oraz Wojciech Adamczyk (reżyser teatralny)

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Czytaj także

Mikołaj Gogol i mroki jego duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:20
Prawie 170 lat po rosyjskim pierwodruku w Polsce ukazał się zbiór listów Mikołaja Gogola pt. "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi".
rozwiń zwiń