X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleksandra Szarłat: Andrzej Żuławski wyprzedzał czas swoją twórczością

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 18:00
- Myślę, że Andrzej Żuławski i jego kino wraca do nas wielkimi krokami. Teraz jest czas jego filmów na świecie – ono już od jakiegoś czasu jest uważane za znakomite, cieszy się ogromnym powodzeniem, w tej chwili także w Polsce - mówiła w Dwójce autorka biografii reżysera "Żuławski. Szaman".
Audio
  • Aleksandra Szarłat i Piotr Kletowski o Andrzeju Żuławskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Andrzej Żuławski
Andrzej ŻuławskiFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Niedawno ukazały się dwie książki poświęcone Andrzejowi Żuławskiemu. Pierwsza, "Żuławski. Szaman" Aleksandry Szarłat, to pełna, obszerna biografia zmarłego w 2016 roku reżysera. Drugą z książek jest odnowione wydanie "Wywiadu-rzeki" z Andrzejem Żuławskim, wzbogacone o niepublikowane fragmenty, fotografie oraz nowy wstęp filmoznawcy Piotra Kletowskiego, który przeprowadził wywiad wspólnie z Piotrem Mareckim.

Kino emanujące energią

Aleksandra Szarłat wspomina, że podczas jednego z festiwali filmowych, na którym wyświetlano filmy Andrzeja Żuławskiego, pojawiły się tłumy młodych ludzi. Dla wielu z nich był to bardzo często pierwszy kontakt z twórczością polskiego reżysera. - Na "Opętaniu" zapytałam o wrażenia siedzącą obok mnie młodą parę. Odpowiedzieli, że kino jest fantastyczne, że to eksplozja energii i fantastyczna wyobraźnia: "musimy obejrzeć wszystkie filmy Mistrza". Także myślę, że Andrzej Żuławski wyprzedzał czas swoją twórczością i teraz ten czas nadchodzi - mówiła autorka biografii reżysera.

Również Piotr Kletowski, autor wywiadu z Żuławskim, podkreślił w rozmowie, że kino tego reżysera jest energetyczne dla młodych, ale i wiecznie młode. Zaznaczał, że chociaż reżyser pod koniec życia zmagał się z własną, ograniczającą go cielesnością, to jednak do końca chciał zachować młodość. Zdaniem filmoznawcy filmy z upływem czasu tracą swoją moc. Natomiast kino Żuławskiego wprost przeciwnie: z biegiem lat coraz bardziej emanują energią, witalnością i zmysłowością.

Który film stanowi wizytówkę twórczości polskiego reżysera? Dlaczego książka Aleksandry Szarłat jest dopiero pierwszą biografią Andrzeja Żuławskiego? I z jakiego powodu Piotr Kletowski zdecydował się na wznowienie "Wywiadu-rzeki"? O tym w nagraniu audycji.

Książki "Żuławski. Szaman" i "Wywiad rzeka" Książki "Żuławski. Szaman" i "Żuławski. Wywiad rzeka"

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Marcin Pesta

Goście: Aleksandra Szarłat (dziennikarka, autorka biografii Andrzeja Żuławskiego "Żuławski. Szaman") oraz Piotr Kletowski (filmoznawca, współautor wywiadu z reżyserem "Żuławski. Wywiad rzeka")

Data emisji: 2.10.2019

Godzina emisji: 17.30

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Seweryn: Żuławski mówił unikalnym filmowym językiem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 19:00
- Wymagał aktorstwa niekoniecznie realistycznego, wymagał ekspresji, pewnego stanu zaangażowania, co często dawało piękne rezultaty - Andrzeja Żuławskiego wspominał w Dwójce Andrzej Seweryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Xawery Żuławski wierny mowie ptaków i dialogom ojca

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 10:47
Po gorących dyskusjach ogłoszono listę filmów finalnie dopuszczonych do konkursu głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
rozwiń zwiń