Christoph Prégardien: kiedy słucham Schuberta, rozumiem go natychmiast

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 19:40
- Zdarzają się kompozytorzy, których pieśni do mnie nie przemawiają. Przeglądam ich muzykę i zupełnie nie rozumiem, co chcieli przekazać. W przypadku Schuberta, kiedy śpiewam jego muzykę, albo kiedy jej słucham, wszystko jest jasne - mówił słynny śpiewam w Programie 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Spotkanie z Christophem Prégardienem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Christoph Prgardien
Christoph PrégardienFoto: mat. prasowe/© Hans Morren

Christoph Prégardien uznawany jest za jednego z najwybitniejszych tenorów lirycznych, ceniony jako wyśmienity interpretator niemieckich Lieder, regularnie występuje z recitalami w najważniejszych salach koncertowych Europy. Jego rozległy repertuar sięga od muzyki XVII w., przez wielkie barokowe, klasyczne i romantyczne oratoria i pasje, po utwory XX-wieczne.

Śpiewak podkreślił jednak, że największe poruszenie wywołuje w nim muzyka Schuberta. Wspominał, że po raz pierwszy usłyszał ją w rodzinnym domu, będąc dzieckiem. Ponowne, już świadome spotkanie z utworami austriackiego kompozytora, było dopiero na studiach.

- Pierwszą pieśnią, którą przygotowałem z moim nauczycielem był utwór Der Wanderer an den Mond. Po niej przyszły następne, a ja poczułem potrzebę, aby zgłębiać tę muzykę, zajmować się nią, ponieważ niezwykle mnie poruszyła - wspominał Christoph Prégardien. - Emocja zawarta w jego muzyce jest jednoznacznie wyczuwalna, a wrażenie, jakie chciał uzyskać, czytelne. Ta bezpośrednia łączność towarzyszyła mi prawie od zawsze - opowiadał.

W wywiadzie Prégardien opowiadał również między innymi o odkrywaniu muzyki polskiej, radzeniu sobie z tremą oraz o tym, czy trzeba podczas śpiewania się wzruszać, aby wzruszać też słuchaczy.

Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Christoph Prégardien (śpiewak)

Data emisji: 3.01.2020

Godzina emisji: 17.30

am


Zobacz więcej na temat: Franz Schubert Dwójka
Czytaj także

Thelonious Monk. Prawdy i mity o geniuszu jazzu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 19:00
- Ta książka rozprawia się przede wszystkim z mitem Monka genialnego prymitywa - podkreślał Piotr Jagielski, opowiadając o książce "Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni" Robina D. G. Kelleya.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laureaci Wielkiego Splendora. "Najważniejsze to obudzić głos"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 17:00
- W dniu nagrania słuchowiska dbam o to, by wstać odpowiednio wcześnie - mówiła w Dwójce Katarzyna Dąbrowska, która wraz z Andrzejem Mastalerzem została uhonorowana prestiżową nagrodą Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń