Wojciech Hazanowicz: oswajać ze stresem można w życzliwej atmosferze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 18:35
- Nie rozumiem mitu o wyjątkowej presji związanej z zawodem muzyka. W każdym zawodzie jest stres. Nie możemy mówić, że muzycy są tu jakoś szczególnie uprzywilejowani, bo mają go więcej. Mają go tyle, co wszyscy inni. I również tak samo młodzi muzycy powinni mieć zapewnione przygotowanie do funkcjonowania w stresie. Ale nie poprzez hartowanie, tylko w życzliwej atmosferze - mówił w Dwójce szef Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO.
Audio
  • Problemy edukacji muzycznej w Polsce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: liberowolf/Shutterstock

shutterstock_pianino_nauka1200.jpg
Marek Weiss-Grzesiński: muzyka to wyzwanie niedemokratyczne

Po publikacji w "Dużym Formacie", dodatku "Gazety Wyborczej", z 24 lutego br. w Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie wstrzymane zostały przesłuchania instrumentalne, wokalne, zespołowe i rytmiczne. - Nasza decyzja była złożona. Jeśli chodzi o obecny sposób prowadzenia przesłuchań, to był on przez analizowany i dyskutowany, wsłuchujemy się też w głos środowiska. Za zakończeniu tych edycji przesłuchań zamierzaliśmy wyciągnąć wnioski, ponieważ mamy pewne pomysły jak prowadzić to inaczej. Tak, żeby nie powodować takiego stresu u uczniów. Nie było to naszym celem, tak niestety wyszło - tłumaczył dr Zdzisław Bujanowski z CEA.

W jakiej atmosferze powinno zatem odbywać się kształcenie muzyczne? Jak wytworzyć w młodej osobie siłę i odporność zarazem nie odzierając jej z wrażliwości? O tym w audycji toczyła się dyskusja, w której wzięli również udział: Katarzyna Dziurdzikowska z Centrum Edukacji Artystycznej i dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholog i psychoterapeutka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 17.30

pg

Zobacz więcej na temat: Paweł Siwek edukacja Dwójka
Czytaj także

Jak pomagać osobom bezdomnym?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 11:33
- Trzeba tych ludzi traktować tak, jak chcielibyśmy, żeby nas traktowano - podkreślał w Dwójce Paweł Chachulski, prezes Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża, opowiadając o pomocy bezdomnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eugeniusz Korin: sztuka, jeśli nie jest potrzebna, przestaje być sztuką

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 12:04
- Teatr prywatny to całkowite wzięcie odpowiedzialności na swoje barki. Z moim partnerem Michałem Żebrowskim odpowiadamy za wszystko: repertuar, dobór współpracowników i środki finansowe. To duża odpowiedzialność, ale też duża satysfakcja i świadomość, że po 10 latach ciągle jesteśmy potrzebni - mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor artystyczny Teatru 6. Piętro.
rozwiń zwiń