Hermann Hesse - pisarz niezwykły

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 18:00
9 sierpnia minęło 58 lat od śmierci Hermanna Hessego (1877-1962), pisarza niezwykłego. Rzadko się zdarza, aby po książki twórcy, nawet jeśli był noblistą, sięgały masowo kolejne pokolenia czytelników, aby był ich, jak to się mówi, kultowym pisarzem (także dla wybitnych polskich intelektualistów-pisarzy: Krzysztofa Karaska, Tomasza Burka, Jerzego Górzańskiego, Krzysztofa Mętraka, czy Lecha Budreckiego).
Portret i oryginalna maszyna do pisania w muzeum Hermanna Hessego w Montagnola
Portret i oryginalna maszyna do pisania w muzeum Hermanna Hessego w MontagnolaFoto: shuttesrstock/LiliGraphie

Posłuchaj
22:56 Owzk 25.08.mp3 Dr Michał Zawadzki o życiu i twórczości Hermanna Hessego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Z dr. Michałem Zawadzkim rozmawialiśmy o życiu i twórczości Hermanna Hessego. Zapytaliśmy, dlaczego zakochują się w nim młodzi czytelnicy. Zapytaliśmy o dom rodzinny, o jego kontakty z innymi religiami, podróże, psychoanalizę, o sprzeciw wobec militaryzmu i faszyzmu, o to dlaczego stał się idolem pokolenia '68. Rozmawialiśmy także o szukaniu indywidualnej, osobnej drogi twórczej. Sięgnęliśmy też do najsłynniejszych jego powieści: "Demiana", "Wilka stepowego", "Gry szklanych paciorków".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: dr Michał Zawadzki

Data emisji: 25.08.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Piętno szaleństwa i inne cienie. Życie Hermana Hessego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 12:10
– Dzieciństwo Hessego było bardzo tragiczne. Nie przypuszczałam, że aż tak różniło się od tego, co on sam opisywał - opowiadała kilka lat temu w Dwójce prof. Grażyna Kwiecińska o biografii znakomitego pisarza, którego 55. rocznicę śmierci wspominamy 9 sierpnia 2017 r.
rozwiń zwiń