Jerzy Giedroyc. Słowo jest najlepszym orężem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 19:45
- To ewenement. Jerzy Giedroyc był jedną z najwybitniejszych postaci naszej historii w XX wieku, a od 1939 roku nie było go w Polsce i do Polski nigdy nie przyjechał - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Wojciech Sikora, wieloletni współpracownik Jerzego Giedroycia, na kilka dni przed 20. rocznicą śmierci (14.09) wielkiego redaktora.
Maisons-Laffitte pod Paryżem, 1997 rok. Redaktor naczelny miesięcznika Kultura Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 r.
Maisons-Laffitte pod Paryżem, 1997 rok. Redaktor naczelny miesięcznika "Kultura" Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 r. Foto: Jerzy Ruciński/PAP

Posłuchaj
13:35 Dwójka OWZK 10.09.2020.mp3 Rozmowa o Jerzym Giedroyciu z Wojciechem Sikorą (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

herling grudziński 1200 PAP.jpg
Herling-Grudziński, Giedroyc i "Kultura"

Jerzy Giedroyc, założyciel Instytutu Literackiego, redaktor "Kultury", wydawca i polityk, należał do najwybitniejszych Polaków XX wieku. Całe swoje życie poświęcił walce o wolną, demokratyczną Polskę, której – kto wie – może nie odzyskalibyśmy tak szybko bez niego i jego współpracowników. 

-  W małej miejscowości Maisons-Laffitte pod Paryżem udało mu się stworzyć ośrodek, który bezwzględnie był najważniejszym ośrodkiem politycznym na uchodźstwie. Uważał, że najlepszym orężem w walce z komunizmem i w walce o odzyskanie niepodległości jest słowo. Dlatego też założył miesięcznik "Kultura", który ukazywał się miesiąc w miesiąc przez ponad 50 lat - opowiadał Wojciech Sikora.

Gość audycji podkreślił rolę Giedroycia jako wydawcy i redaktora. - Wydał blisko 400 książek. Bardzo wielu autorów z "Biblioteki Kultury" weszło do kanonu literatury polskiej i w nim pozostaje - stwierdził. - Sam nie pisał. Uważał, że dobry redaktor to taki, który nie pisze, a inspiruje. Pozostała po nim natomiast olbrzymia korespondencja: 107 tys. listów. Wszystkie są przechowywane w archiwum Maisons-Laffitte.

W rozmowie także o Jerzym Giedroyciu jako współtwórcy polityki wschodniej - m.in. w kontekście dzisiejszych wydarzeń na Białorusi.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Wojciech Sikora (publicysta, redaktor, Stowarzyszenie Instytut Literacki "Kultura")

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Korespondencja Herlinga i Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 18:42
- Szacuje się, że spuścizna Giedroycia wynosi około 250 tysięcy listów i to jest korespondencja liczona od 1945 roku. Przekładając liczbę listów na liczbę dni, to właściwie on głównie pisał listy - mówił prof. Rafał Habielski w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń